Wydział Elektryczny - Automatyka i robotyka (S3)

Sylabus przedmiotu Metody optymalizacji:

Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Metody optymalizacji
Jednostka prowadząca Katedra Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki
Nauczyciel odpowiedzialny Marcin Ziółkowski <Marcin.Ziolkowski@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW3 12 1,01,00egzamin

W-1Zaawansowane metody matematyczne I
W-2Zaawansowane metody matematyczne II
W-3Matematyka, Fizyka, Elektrotechnika teoretyczna, Elektromagnetyzm

C-1Zapoznanie z numerycznymi metodami optymalizacyjnymi.
C-3Ukształtowanie umiejętności implementacji metod optymalizacyjnych w wybranym języku programowania.

T-W-1Wstęp - zagadnienia optymalizacji w technice. Klasyfikacja metod optymalizacyjnych. Sformułowanie przykładowego problemu optymalizacyjnego w elektromagnetyźmie.2
T-W-2Ewolucyjna optymalizacja jednokryterialna. Algorytmy genetyczne.2
T-W-3Ewolucyjna optymalizacja wielokryterialna - metoda ograniczonych kryteriów.1
T-W-4Ewolucyjna optymalizacja wielokryterialna - metoda sumy ważonych kryteriów.1
T-W-5Metody gradientowe.2
T-W-6Przykłady zagadnień odwrotnych w elektrotechnice. Dyskretyzacja równania całkowego. Regularyzacja Tikhonova.2
T-W-7Metody rozwiązywania źle postawionych zagadnień odwrotnych na przykładzie syntezy pola magnetycznego na osi solenoidu sekcyjnego. Weryfikacja rozwiązania metodą elementów skończonych.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Praca własna, rozwiązywanie zadań domowych, przygotowanie do egzaminu.18

M-1Wykład problemowy.
M-2Metody praktyczne z użyciem komputera.

S-1Ocena podsumowująca: Egzamin ustny.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
AR_3A_O7_W01
AR_3A_W02C-1T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

AR_3A_O7_U01
AR_3A_U06C-2, C-3T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AR_3A_O7_K01
AR_3A_K03C-1T-W-4, T-W-6, T-W-7, T-W-5, T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

AR_3A_O7_W01
3,0Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie, o charakterze podstawowym dla dyscypliny naukowej Automatyka i robotyka.

AR_3A_O7_U01
3,0Potrafi rozwiązywać złożone zadania i problemy w zakresie dyscypliny Elektrotechnika, w tym zadania i problemy nietypowe, wykorzystując oryginalne metody, wnoszące wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej.

AR_3A_O7_K01
3,0Przejawia inicjatywę w poszukiwaniu nowych idei w badaniach naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych , wykorzystujących wyniki najnowszych prac teoretycznych w dyscyplinie Automatyka i robotyka.

1. Timothy Marler, A Study of Multi-Objective Optimization Methods for Engineering Applications, VDM Verlag, Saarbrucken, Niemcy, 2009
  2. Eldad Haber, Numerical Strategies for the Solution of Inverse Problems (rozprawa doktorska), Geophysics, The University of British Columbia, Vancouver, Kanada, 1997
  3. R. Haupt, S. Haupt, Practical Genetic Algorithms - wydanie drugie, John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, USA, 2004

1. Marcin Ziółkowski, Analiza i synteza wybranych układów ekranujących pola elektromagnetyczne niskiej i średniej częstotliwości, Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Techologicznego w Szczecinie., Szczecin, 2011

T-W-2Ewolucyjna optymalizacja jednokryterialna. Algorytmy genetyczne.2
T-W-5Metody gradientowe.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Praca własna, rozwiązywanie zadań domowych, przygotowanie do egzaminu.18
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O7_W01Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie, o charakterze szczegółowym dla obszaru prowadzonych badań naukowych w zakresie Automatyki i robotyki, której źródłem są w szczególności publikacje naukowe, obejmującą najnowsze osiągnięcia nauki.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_W02Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie, o charakterze szczegółowym dla obszaru prowadzonych badań naukowych w zakresie Automatyki i robotyki, której źródłem są w szczególności publikacje naukowe, obejmującą najnowsze osiągnięcia nauki.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z numerycznymi metodami optymalizacyjnymi.
Treści programoweT-W-4Ewolucyjna optymalizacja wielokryterialna - metoda sumy ważonych kryteriów.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Egzamin ustny.
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O7_U01Potrafi rozwiązywać złożone zadania i problemy w zakresie dyscypliny automatyka i robotyka, w tym zadania i problemy nietypowe, wykorzystując oryginalne metody, wnoszące wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_U06Potrafi rozwiązywać złożone zadania i problemy w zakresie dyscypliny Automatyka i robotyka, w tym zadania i problemy nietypowe, wykorzystując oryginalne metody, wnoszące wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej.
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie umiejętności doboru odpowiedniej metody optymalizacyjnej do problemu technicznego.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Egzamin ustny.
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O7_K01Przejawia inicjatywę w poszukiwaniu nowych idei w badaniach naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych , wykorzystujących wyniki najnowszych prac teoretycznych w dyscyplinie Automatyka i robotyka.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_K03Przejawia inicjatywę w poszukiwaniu nowych idei w badaniach naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wykorzystujących wyniki najnowszych prac teoretycznych w dyscyplinach Automatyka i robotyka.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z numerycznymi metodami optymalizacyjnymi.