Wydział Elektryczny - Automatyka i robotyka (S3)

Sylabus przedmiotu Techniki mowy i emisja głosu:

Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Techniki mowy i emisja głosu
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Iwona Wiśniewska-Salamon <Iwona.Wisniewska-Salamon@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>, Zbigniew Zychowicz <Zbigniew.Zychowicz@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA3 4 0,50,50zaliczenie

W-1Sprawnie działajacy słuch, wzrok i mowa.

C-1Przekazanie podstawowej wiedzy z anatomii, fizjologii i patologii narzadu głosu, mowy i słuchu.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Utrwalenie prawidłowego oddechu w mowie i spiewie. Doskonalenie umiejetnosci prawidłowego mówienia (cwiczenia nad prawidłowa artykulacja i dykcja).2
T-A-2Patologie głosu i zaburzenia narzadu artykulacyjnego (wstepna diagnoza oraz zastosowanie indywidualnych cwiczen profilaktyczno-rehabilitacyjnych). Zalecenia i zasady dotyczace prawidłowej emisji i higieny głosu -wskazania chroniace przed przeciazeniem głosu.2
T-W-1Podstawowe wiadomosci o budowie i funkcjonowaniu narzadu mowy i słuchu.2
T-W-2Emisja głosu czyli wiedza o powstawaniu głosu (w oparciu o prace płuc, krtani, wiazadeł głosowych, nasady i przepony).2

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach4
A-A-2Praca indywidualna i grupowa.8
A-A-3Przygotowanie do zaliczenia3
A-W-1uczestnictwo w zajeciach4
A-W-2Praca indywidualna i grupowa - cwiczenia w domu4
A-W-3Przygotowanie do egzaminu7

M-1Metody praktyczne : pokaz, cwiczenia laboratoryjne m. in : cwiczenia dykcyjne - artykulacyjne, gimnastyka rozluźniająca mięśnie w celu osiagniecia własciwej i swobodnej postawy, gimnastyka twarzy i szyi słózaca osiagnieciu własciwej sprawnosci narzadów artykulacyjnych.

S-1Ocena formująca: sprawnosc mowy, dykcja
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
AR_3A_O15_W01
AR_3A_W07C-3, C-1, C-2T-W-2, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

AR_3A_O15_U01
AR_3A_U10C-3, C-1, C-2T-W-2, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AR_3A_O15_K01
AR_3A_K05C-3, C-1, C-2T-W-2, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

AR_3A_O15_W01
3,0Wykazuje podstawy z zakresu prawidłowego posługiwania sie głosem.

AR_3A_O15_U01
3,0Posiada podstawowe umiejetności pracy w zespole, potrafi odpowiedzialnie przygotowac sie sam do prezentacji indywidualnych i grupowych.

AR_3A_O15_K01
3,0Wykazuje podstawową swiadomość swojej wiedzy, waznosci profesjonalnych zachowan, odpowiedzialnosci za prace własna i współprace w grupie.

1. Dolecka M., Zabawy z językiem polskim. Od słowa do rozmowy., Warszawa, 1999
  2. Gawęda K., Łazewski J., Uczymy się poprawnej wymowy, Warszawa, 1996
  3. Toczyńska B., Dykcja, 2000

1. Lubaś W., Urbańczyk S., Słownik poprawnej wymowy polskiej, Kraków-Katowice, 1994
  2. Doroszewski W. (red.), Słownik poprawnej polszczyzny, PWN, Warszawa, 2008

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-W-1Podstawowe wiadomosci o budowie i funkcjonowaniu narzadu mowy i słuchu.2

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach4
A-A-2Praca indywidualna i grupowa.8
A-A-3Przygotowanie do zaliczenia3

A-W-1uczestnictwo w zajeciach4
A-W-2Praca indywidualna i grupowa - cwiczenia w domu4
A-W-3Przygotowanie do egzaminu7
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O15_W01Student posiada podstawowa wiedze z zakresu prawidłowego posługiwania sie głosem.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_W07Ma wiedzę w zakresie metodyki zajęć dydaktycznych i nowoczesnych technik wykorzystywanych w kształceniu studentów.
Cel przedmiotuC-3Poznanie technik oddechowych. Analiza zjawiska rezonansu. Praca nad prawidłowa artykulacja i dykcja. Poznanie podstawowych zasad higieny głosu.
C-2Zdobycie wiedzy na temat prawidłowego operowania głosem (emisja głosu).
Treści programoweT-W-2Emisja głosu czyli wiedza o powstawaniu głosu (w oparciu o prace płuc, krtani, wiazadeł głosowych, nasady i przepony).
T-W-1Podstawowe wiadomosci o budowie i funkcjonowaniu narzadu mowy i słuchu.
Metody nauczaniaM-2Metody eksponujace : udział w sztuce teatralnej, pokaz połaczony z przezyciem, prezentacja grupowa
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie
3,0Wykazuje podstawy z zakresu prawidłowego posługiwania sie głosem.
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O15_U01Student posiada umiejetnosc pracy w zespole, potrafi odpowiedzialnie przygotowac sie sam do prezentacji indywidualnych i grupowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_U10Potrafi w zrozumiały sposób prezentować swoje koncepcje i osiągnięcia naukowe.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie
Zamierzone efekty kształceniaAR_3A_O15_K01Student ma swiadomosc swojej wiedzy, waznosci profesjonalnych zachowan, odpowiedzialnosci za prace własna i współprace w grupie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyAR_3A_K05Ma świadomość społecznej roli absolwenta studiów doktoranckich, a w szczególności rozumie potrzebę propagowania w społeczeństwie informacji dotyczących osiągnięć nauki i techniki.