Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Projektowanie materiałowe w konstrukcjach inżynierskich (S1)

Sylabus przedmiotu Analiza możliwości usprawniania wyrobów:

Kierunek studiów Projektowanie materiałowe w konstrukcjach inżynierskich
Przedmiot Analiza możliwości usprawniania wyrobów
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Materiałowych
Nauczyciel odpowiedzialny Sandra Paszkiewicz <Sandra.Paszkiewicz@zut.edu.pl>

projektyP6 30 5,01,00zaliczenie

W-1Znajomość podstawowych rodzajów materiałów, ich właściwości i metodyki badań.
W-2Znajomośc podstaw konstrukcji maszyn, posługiwania się rysunkiem technicznym, programami inzyneirskimi do modelowania, zamiennością części
W-3Znajomość mechanizmów zużycia materiałów, umiejętnośc określania ich warunków pracy,
W-4Znajomośc technologii wytwarzania i przetwórstwa materiałów

projekty
T-P-1Analiza warunków pracy wyrobu i istniejących ograniczeń technologicznych, konstrukcyjnych i środowiskowych na przykładzie rzeczywistym. Weryfikacja badawcza czynników ograniczających: propozycja metod badawczych, zaplanowanie badań i ich realizacja. Propozycja zmian z analizą skuteczności. Dyskusja i prezentacja wyników.30

projekty
A-P-1Udział w zajęciach projektowych.30
A-P-2Praca własna związana z analizowanym przypadkiem w tym studiowanie literatury fachowej.60
A-P-3Opracowanie wyników analiz, przygotowanie projektu25

A-P-1Udział w zajęciach projektowych.30
A-P-3Opracowanie wyników analiz, przygotowanie projektu25
A-P-4Konsultacje10
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C51-1_W01Srudent zna metodykę podejścia do usprawniania wyrobów technicznych
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_W01Ma wiedzę w zakresie matematyki niezbędną do ilościowego opisu podstawowych zjawisk fizycznych i chemicznych, opracowywania wyników doświadczeń i analizy błędów, modelowania prostych zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w materiałach i procesach oraz obliczeń zagadnień mechanicznych związanych z projektowaniem i eksploatacją konstrukcji inżynierskich.
PMKI_1A_W04Ma wiedzę w zakresie budowy chemicznej, struktury i morfologii materiałów metalicznych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych niezbędną do zrozumienia właściwości materiałów i ich zachowania podczas wytwarzania, przetwarzania oraz eksploatacji.
PMKI_1A_W05Ma wiedzę w zakresie właściwości fizykochemicznych, mechanicznych i eksploatacyjnych materiałów niezbędną do doboru materiału do określonych wyrobów z uwzględnieniem pełnego cyklu ich życia oraz zasadami zrównoważonego rozwoju.
PMKI_1A_W06Ma wiedzę niezbędną do zrozumienia procesów technologicznych kształtowania struktury materiałów i ich właściwości oraz formowania wyrobów z uwzględnieniem zagadnień związanych z ich utylizacją.
PMKI_1A_W07Zna podstawowe metody i techniki: - konstruowania elementów maszyn i urządzeń w środowisku systemów CAx, - pomiarów części maszyn i analizy wymiarowej, - projektowania procesów technologicznych, - projektowania oprzyrządowania technologicznego, - projektowania operacji procesów przetwórstwa i łączenia materiałów, - montażu i regeneracji części maszyn.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest przygotowanie studenta do samodzielnej analizy wyrobów na przykłądzie rzeczywistych przypadków z praktyki przemysłowej, krytycznego podejścia do ich wad i zalet, umotywowanego technicznie i technologicznie oraz wykształcenie umiejętoności zaproponowania rozwiązania usprawniającego dany wyrób.
Treści programoweT-P-1Analiza warunków pracy wyrobu i istniejących ograniczeń technologicznych, konstrukcyjnych i środowiskowych na przykładzie rzeczywistym. Weryfikacja badawcza czynników ograniczających: propozycja metod badawczych, zaplanowanie badań i ich realizacja. Propozycja zmian z analizą skuteczności. Dyskusja i prezentacja wyników.
Metody nauczaniaM-1Metody praktyczne: pokaz, ćwiczenia laboratoryjne, seminarium, metoda projektów
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest złożenie sprawozdania oraz raportu z prawidłowo przeprowadzaną analizą wyników, popartą wnioskami.
3,0Student osiaga efekty w min. 50%
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C51-1_U01Student portrafi zaproponowac sposób usprawnienia wyrobu oparty o metodyczną analize warunków jego pracy i istniejących zagrożeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_U01Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; także w języku obcym; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.
PMKI_1A_U02Potrafi pracować indywidualnie i w zespole; umie ustalić priorytety oraz oszacować czas potrzebny na realizacje zleconego zadania; potrafi opracować i zrealizować harmonogram prac zapewniający dotrzymanie terminów.
PMKI_1A_U10Potrafi przygotować w języku polskim oraz obcym opracowanie wskazanego problemu z zakresu projektowania konstrukcji i technologii materiałowych w sposób komunikatywny i dobrze udokumentowany zgodnie z zasadami przyjętymi przy opracowaniu dokumentacji technicznej.
PMKI_1A_U18Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
3,0Student osiaga efekty w min. 50%
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C51-1_K01Student rozumie potrzebę dokształcania się i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_K02Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżyniera – projektanta, w tym jej wpływ na środowisko i związaną z tym odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
PMKI_1A_K01Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, ma świadomości konieczności ciągłego jej poszerzania oraz zasięgania opinii ekspertów.
PMKI_1A_K03Ma świadomość ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur.