Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Projektowanie materiałowe w konstrukcjach inżynierskich (S1)

Sylabus przedmiotu Pomiary w technologiach materiałowych:

Kierunek studiów Projektowanie materiałowe w konstrukcjach inżynierskich
Przedmiot Pomiary w technologiach materiałowych
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Materiałowych
Nauczyciel odpowiedzialny Paweł Kochmański <Pawel.Kochmanski@zut.edu.pl>

laboratoriaL4 15 1,00,50zaliczenie

W-1wiedza podstwaowa z zakresu chemii, fizyki, mechaniki, termodynamiki

laboratoria
T-L-1Wprowadzenie i zasady BHP1
T-L-2Kalibracja termoelementów.2
T-L-3Pomiar rozkładu temperatury w piecu do obróbki cieplnej2
T-L-4Pomiary próżni2
T-L-5Pomiary geometrii powierzchni2
T-L-6Mikroskopowe pomiary długości i kąta - szacowanie niepewności pomiarowej2
T-L-7Pomiar temperatury punktu rosy2
T-L-8pomiary w technologiach polimerowych2
T-W-1Pomiary i regulacja temperatury w technologiach materiałowych3
T-W-2Analiza termiczna1
T-W-3Pomiary ciśnienia w technice próżniowej4
T-W-4Mikroskopowe pomiary długości i kąta2
T-W-5Pomiary temperatury punktu rosy1
T-W-6Pomiar i redukcja wysokich ciśnień1
T-W-7Pomiary właściwości mechanicznych przy bardzo małych obciążeniach - nanoindentacja2
T-W-8Pomiary przepływu i dystrybucja gazów w instalacjach technologicznych1

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych15
A-L-2Przygotowanie do zajęć. Opracowanie sprawozdań z zajęć laboratoryjnych.10
A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia10

M-1Wykład informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne

PMKI_1A_C28_W01
PMKI_1A_W02C-1T-W-7, T-W-5, T-W-2, T-W-3, T-W-6, T-L-3, T-L-2, T-W-1, T-W-4M-2S-1

PMKI_1A_C28_U01
PMKI_1A_U01, PMKI_1A_U03C-1T-W-3, T-W-5, T-W-6, T-W-1, T-W-4, T-W-7, T-W-2, T-L-3, T-L-2M-1, M-2S-1

PMKI_1A_C28_K01
PMKI_1A_K01C-1T-W-4, T-L-3, T-L-2, T-W-3, T-W-5, T-W-7, T-W-1, T-W-2, T-W-6M-1, M-2S-1

PMKI_1A_C28_W01
3,0Student zna podstawowe techniki pomiarowe stosowane i technologiach materiałowych. Rozumie ich podstawy fizyczne i zna metodykę stosowania.

PMKI_1A_C28_U01
3,0W stopniu dostatecznym student potrafi przeprowadzić pomiar stosowany w technologiach materiałowych, zinterpretować wyniki i oszacować niepewność pomiarową.

PMKI_1A_C28_K01
3,0Student w sposób dostateczny potrafi zdefiniować źródła niepewności pomiarów oraz oszacować ich wartości.

1. A.C. Fischer-Cripps, The IBIS Handbook of Nanoindentation, Copyright, Fischer-Cripps Laboratories Pty Ltd, 2009
  2. Michalski L., Eckersdorf K., Termometria. Przyrządy i metody., Politechnika Łódzka, Łódź, 1998
  3. Bentley, R. E., Handbook of Temperature Measurement, Springer, 1998, Vol 3
  4. Burns, G. W. and Scroger, M. G., The Calibration of Thermocouples and Thermocouple Materials, NIST Special Publication, 1989
  5. EN ISO 4287, Geometrical Product Specifications (GPS) - Surface texture: Profile method —Terms, definitions and surface texture parameters.
  6. EN ISO 4288, Geometrical Product Specifications (GPS) - Surface texture: Profile method Rules and Procedures of assessment of surface textures.
  7. A. Hałas, Technika próżni, 2017, ISBN 978-83-7493-891-4
  8. Nagamitsu Yoshimura, Vacuum Technology. Practice for Scientific Instruments, 2008, e-ISBN 978-3-540-74433-7
  9. Walter Umrath, Fundamentals of Vacuum Technology, 1998
  10. Wiktor Kubiński, Wybrane metody badania materiałów, PWN, Warszawa, 2016, ISBN 978-83-01-18745-3

Treści programowe - laboratoria

A-L-2Przygotowanie do zajęć. Opracowanie sprawozdań z zajęć laboratoryjnych.10

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C28_W01W wyniku przeprowadzonych zajęć student zna podstawowe techniki pomiarowe stosowane w technologiach materiałowych. Rozumie ich podstawy fizyczne, zna metodykę stosowania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_W02Ma wiedzę w zakresie fizyki, termodynamiki i elektrotechniki niezbędną do rozumienia zjawisk związanych z: obróbką i przetwarzaniem materiałów, funkcjonowaniem aparatury pomiarowej oraz technicznej i technologicznej do przetwórstwa materiałowego.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z pomiarami w technogiach materiałowych najczęściej stosowanymi w przemyśle.
Treści programoweT-W-7Pomiary właściwości mechanicznych przy bardzo małych obciążeniach - nanoindentacja
T-W-3Pomiary ciśnienia w technice próżniowej
T-W-4Mikroskopowe pomiary długości i kąta
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C28_U01W wyniku przeprowadzonych zajęć student potrafi przeprowadzić pomiary stosowane w technologiach materiałowych. Potrafi zinterpretować wyniki oraz oszacować niepewność pomiarową.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_U01Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; także w języku obcym; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.
PMKI_1A_U03Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania i ocenić w zakresie inżynierii mechanicznej i materiałowej istniejące rozwiązania techniczne, w szczególności maszyny, systemy, procesy, usługi.
Treści programoweT-W-3Pomiary ciśnienia w technice próżniowej
T-W-4Mikroskopowe pomiary długości i kąta
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięPMKI_1A_C28_K01W wyniku przeprowadzonych zajęć student jest świadomy ciągłej weryfikacji uzyskiwanych wyników pomiarów stosowanych w technologiach materiałowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPMKI_1A_K01Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, ma świadomości konieczności ciągłego jej poszerzania oraz zasięgania opinii ekspertów.
Treści programoweT-W-4Mikroskopowe pomiary długości i kąta
T-W-3Pomiary ciśnienia w technice próżniowej