Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy zarządzania organizacjami:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Przedmiot Podstawy zarządzania organizacjami
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Iwona Pełech <Iwona.Pelech@zut.edu.pl>

W-1Brak wymagań wstępnych.

C-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.

T-W-1Istota i zakres zarządzania.1
T-W-2Zarządzanie i funkcje zrządzania (planowanie, organizowanie, kierowanie, kontrolowanie).2
T-W-3Pojęcie organizacji. Struktury organizacyjne - podział pracy, elementy struktury organizacyjnej, więzi organizacyjne, rodzaje struktur organizacyjnych.3
T-W-4Role i umiejętności kierownika w organizacji (szczeble zarządzania, role menedżera, umiejętności kierownicze.2
T-W-5Przywództwo i władza w organizacji. Style przewodzenia.2
T-W-6Teorie i modele motywowania; koszty braku motywacji.2
T-W-7Komunikacja w organizacji. Konflikty w organizacji oraz metody ich rozwiązywania.2
T-W-8Zaliczenie pisemne.1

TCH_1A_A15_W04
TCH_1A_A15_W05
3,0Uzyskanie wyniku w przedziale [55%, 60%] na zaliczeniu pisemnym

1. Griffin, Ricky W., Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2020

1. Koźmiński, Andrzej Krzysztof, Zarządzanie : teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2013
  2. Stoner, James Arthur Finch, Kierowanie, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2001
  3. Masłyk-Musiał, Ewa, Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2000
  4. Bielski, Marcin, Organizacje : istota, struktury, procesy, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, 2001
  5. Drucker, Peter Ferdinand, Praktyka zarządzania, MT Biznes, Warszawa, 2017

T-W-1Istota i zakres zarządzania.1
T-W-5Przywództwo i władza w organizacji. Style przewodzenia.2
T-W-6Teorie i modele motywowania; koszty braku motywacji.2
T-W-8Zaliczenie pisemne.1

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.14
A-W-2Uczestnictwo w zaliczeniu pisemnym.1
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.13
A-W-4Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_A15_W01Student definiuje funkcje zarządzania: planowanie, organizowanie, kierowanie, kontrolowanie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_W10Absolwent zna i rozumie fundamentalne problemy współczesnej cywilizacji oraz produkcji chemicznej, w różnych aspektach, w tym min. ekonomicznym, prawnym, etycznym
Cel przedmiotuC-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.
Treści programoweT-W-1Istota i zakres zarządzania.
3,0Uzyskanie wyniku w przedziale [55%, 60%] na zaliczeniu pisemnym
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_A15_W02Student definiuje pojęcie organizacji oraz pojęcie struktury organizacyjnej z uwzględnieniem podziału pracy, elementów struktury organizacyjnej, więzi organizacyjnych. Wymienia oraz charakteryzuje różne typy struktur organizacyjnych.
Cel przedmiotuC-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.
Treści programoweT-W-3Pojęcie organizacji. Struktury organizacyjne - podział pracy, elementy struktury organizacyjnej, więzi organizacyjne, rodzaje struktur organizacyjnych.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
3,0Uzyskanie wyniku w przedziale [55%, 60%] na zaliczeniu pisemnym
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_A15_W03Student wymienia i charakteryzuje role oraz umiejętności kierownika. Dostrzega różnice pomiędzy kierownikiem a liderem. Podaje charakterystykę wybranych stylów przewodzenia. Proponuje zastosowanie danego stylu przewodzenia w zależności od przedstawionej sytuacji.
Cel przedmiotuC-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.
Treści programoweT-W-5Przywództwo i władza w organizacji. Style przewodzenia.
Metody nauczaniaM-2Wykład informacyjny z elementami dyskusji
3,0Uzyskanie wyniku w przedziale [55%, 60%] na zaliczeniu pisemnym
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_A15_W04Student wymienia narzędzia motywowania. Omawia wybrane teorie oraz modele motywowania. Rozpoznaje zagrożenia związane z brakiem motywacji.
Cel przedmiotuC-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.
Treści programoweT-W-6Teorie i modele motywowania; koszty braku motywacji.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: udział w dyskusji
3,0Uzyskanie wyniku w przedziale [55%, 60%] na zaliczeniu pisemnym
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_A15_W05Student wyjaśnia znaczenie efektywnej komunikacji. Definiuje pojęcie konfliktu oraz podaje sposoby jego rozwiązania.
Cel przedmiotuC-1Opanowanie wiedzy z zakresu podstaw zarządzania.
Treści programoweT-W-7Komunikacja w organizacji. Konflikty w organizacji oraz metody ich rozwiązywania.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: udział w dyskusji