Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Zagospodarowanie odpadów:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Przedmiot Zagospodarowanie odpadów
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Chemicznej Organicznej i Materiałów Polimerowych
Nauczyciel odpowiedzialny Grzegorz Lewandowski <Grzegorz.Lewandowski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Grzegorz Lewandowski <Grzegorz.Lewandowski@zut.edu.pl>, Robert Pełech <Robert.Pelech@zut.edu.pl>

W-1Ogólna wiedza z zakresu chemii nieorganicznej, organicznej, analitycznej, fizycznej.

T-W-1Zagospodarowanie odpadów komunalnych, Kompostowanie. Wykorzystanie gazu wysypiskowego.4
T-W-2Spalanie odpadów komunalnych. Zeszkliwianie żużla i popiołów.2
T-W-3Spalanie odpadów przemysłowych i niebezpiecznych. Odpady z produkcji chlorku winylu, tlenku propylenu, epichlorohydryny, chlorolizy i innych produkcji chloropochodnych organicznych. Spalanie w piecach cementowych.4
T-W-4Pochodne dioksyn i furanów z procesów spalania i innych źródeł.1
T-W-5Zagospodarowanie odpadów z eksploatacji pojazdów i maszyn. Oleje przepracowane, płyny hydrauliczne, płyny hamulcowe, akumulatory, metale szlachetne i stal,4

A-W-1Udział w zajęciach15
A-W-2Konsultacje z wykładowcą3
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia12

TCH_1A_O07b_W01
TCH_1A_W09C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

TCH_1A_O07b_U01
TCH_1A_U06C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

TCH_1A_O07b_K01
TCH_1A_K03, TCH_1A_K01, TCH_1A_K04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

TCH_1A_O07b_W01
3,0Potrafi wymienić rodzje odpadów komunalnych i metotody ich zagospodarowania oraz omówić pracę spalarni odpadów komunalnych i przemysłowych.

TCH_1A_O07b_U01
3,0Potrafi w podstawowym stopniu analizować i kontrolować pracę składowiska i kompostowni odpadów komunalnych oraz zna zasady wykorzystania spalarni odpadów komunalnych przemysłowych.

TCH_1A_O07b_K01
3,0Nabył podstawowe kompetencje w ocenie zagrożeń srodowiskowych związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych. Wykazuje wrażliwość na postepowanie niezgodne z zasadami etyki, szcególnie w zakresie ochrony środowiska.

1. Lewandowski G., Wróblewska A., Milchert E., Zagospodarowanie odpadów komunalnych i przemysłowych, Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, Szczecin, 2006, pierwsze
  2. Praca zbiorowa pod redakcją M.Żygadło, Strategia gospodarki odpadami komunalnymi, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Poznań, 2001, pierwsze

1. Praca zbiorowa, Chemia środowiska, Cwiczenia i seminaria, cz.1, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 1999, pierwsze
  2. Praca zbiorowa, Chemia środowiska, ćwiczenia i seminaria, cz.2, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 1999, pierwsze

T-W-2Spalanie odpadów komunalnych. Zeszkliwianie żużla i popiołów.2
T-W-4Pochodne dioksyn i furanów z procesów spalania i innych źródeł.1

A-W-1Udział w zajęciach15
A-W-2Konsultacje z wykładowcą3
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia12
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07b_W01Student zna podstawowe akty prawne dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych. Potrafi scharakteryzować rodzaje odpadów komunalnych i sposoby ich zagospodarowania. Potrafi przedstawić pracę bezpiecznej spalarni odpadów komunalnych i niebezpiecznych. Zna podstwy zagospodarowania odpadów specjalnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_W09Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami, technologii bezodpadowych w przemyśle chemicznym, technologii oczyszczania wody, ścieków i gazów odlotowych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z metodami zagospodarowania odpadów komunalnych. Poznanie zagrożeń i sposobów prowadzenia spalania odpadów komunalnych i zagospodarowania żużli i popiołów. Wyjaśnienie problemu powstawania pochodnych dioksyn i furanów. Poznanie sposobów prowadzenia spalania odpadów przemysłowych i niebezpiecznych - spalanie odpadowych chloropochodnych organicznych.
Treści programoweT-W-1Zagospodarowanie odpadów komunalnych, Kompostowanie. Wykorzystanie gazu wysypiskowego.
T-W-4Pochodne dioksyn i furanów z procesów spalania i innych źródeł.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z prezentacją komputerową uproszczonych schematów instalacji spalania odpadów i innych sposobów zagospodarowania.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie końcowe w formie pisemnej poprzez odpowiedź na zestaw pytań o różnej skali trudności, związanych z tematyką wykładów.
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07b_U01Student potrafi posługiwać się podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi zagospodarowania odpadów komunalnych, rozróżnia rodzaje odpadów i potrafi zaproponować sposoby ich zagospodarowania z uwzględnieniem aspektów środowiskowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_U06Absolwent potrafi dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty środowiskowe, ekonomiczne i etyczne wprowadzania konkretnych rozwiązań technicznych
T-W-4Pochodne dioksyn i furanów z procesów spalania i innych źródeł.
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07b_K01Posiadł świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego i wrażliwość na postępowanie niezgodne z zasadami etyki zawodowej, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_K03Absolwent jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, poszanowania różnorodności poglądów i kultur, dbałości o środowisko naturalne.
TCH_1A_K01Absolwent jest gotów krytycznie ocenić posiadaną wiedzę i odbierane treści, jest gotów do stałego poszerzania wiedzy w tym do samodzielnego jej uzupełniania
TCH_1A_K04Absolwent jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, w tym przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych, dbałości o dorobek i tradycje zawodu, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.