Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Technologia wody:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Przedmiot Technologia wody
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Ewelina Kusiak-Nejman <Ewelina.Kusiak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Antoni Morawski <Antoni.Morawski@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

laboratoriaL3 33 3,00,38zaliczenie
wykładyW3 15 1,00,62egzamin

W-1Podstawy chemii nieorganicznej.
W-2Ogólne zagadnienia problemu gospodarki wodnej kraju.

laboratoria

A-W-2Konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do egzaminu13

TCH_1A_O02a_W01
TCH_1A_W09C-1, C-2, C-3T-W-8, T-L-2, T-L-4, T-W-2, T-W-5, T-L-5, T-W-9, T-W-1, T-L-1, T-W-3, T-L-3, T-W-6, T-W-4, T-L-6M-1, M-2S-2, S-1

TCH_1A_O02a_U01
TCH_1A_U05C-1, C-3, C-2T-W-7, T-W-4, T-W-6, T-W-8, T-W-5, T-W-9, T-W-1, T-L-3, T-W-3, T-L-1, T-L-5, T-W-2, T-L-4, T-L-2, T-L-6M-2, M-1S-2

TCH_1A_O02a_K01
TCH_1A_K02C-2, C-3, C-1T-W-9, T-W-5, T-L-1, T-W-2, T-L-6, T-W-8, T-W-3, T-W-1, T-W-4, T-L-3, T-W-6, T-L-4, T-L-5, T-W-7, T-L-2M-1S-1, S-2

TCH_1A_O02a_W01
3,0Student odpowiada pozytywnie na 30 % pytań zadanych pdczas egzaminu pisemnego

TCH_1A_O02a_U01
3,0Student protrafi zaplanować prostą instalację technologiczną do oczyszczania wody.

TCH_1A_O02a_K01
3,0Odpowiedź pozytywna na 30 % zadanych pytań podczas egzaminu.

1. A.L. Kowal, M.Śiwderska-Bróż, Oczyszczanie Wody, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Wrocław, 1998, ISBN 83-01012107-6
  2. J.Nawrocki, Uzdatnianie wody. Procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne., Wyd. Naukowe UAM, PWN, Warszawa, 2010, ISBN 978-83-01-16437-9, Tom 1 i Tom 2

1. W.Hermanowicz, J.Dojlido, W.Dożańska, B.Koziorowski, J.Zerbe, Fizyko-chemiczne badanie wody i ścieków, Arkady, Warszawa, 1999, ISBN 83-213-4067-9

Treści programowe - laboratoria

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Konsultacje2
A-W-3Przygotowanie do egzaminu13
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O02a_W01Student zna podstawy operacji i procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych stosowanych w technologii uzdatniania wody powierzchniowej i podziemnej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_W09Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami, technologii bezodpadowych w przemyśle chemicznym, technologii oczyszczania wody, ścieków i gazów odlotowych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z podstawami fizyko-chemicznymi operacji i procesów uzdatniania wody do spożycia.
C-3Zapoznanie studentów z gospodarką wodną od ujęcia do użytkowania.
Treści programoweT-W-8Adsorpcja zanieczyszczeń rozpuszczonych i bioadsropcja.
T-W-9Utlenianie i dezynfekcja.
T-L-6Usuwanie zanieczyszczeń z wody metodą adsorpcji na węglu aktywnym.
Metody nauczaniaM-1Zajęcia prowadzone w formie ćwiczeń laboratoryjnych z wykorzystaniem metod obserwacyjnych i metody zajęć praktycznych.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Wykład - pisemny sprawdzian wiedzy. Laboratorium - sprawozdanie z każdego ćiwczenia lub działania praktycznego.
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O02a_U01Na podstawie zdobytej wiedzy student potrafi zaplanować układ operacji i procesów odpowiedniej technologii, która prowadzi do uzyskania wody o jakości spełniającej normy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_U05Absolwent potrafi zaplanować realizację wybranych procesów technologicznych uwzględniając poznane metody syntezy, metody charakterystyki otrzymanych produktów, z uwzględnieniem występujących operacji fizycznych i procesów chemicznych
C-3Zapoznanie studentów z gospodarką wodną od ujęcia do użytkowania.
Treści programoweT-W-7Usuwanie żelaza i manganu.
T-W-6Filtracja.
T-W-8Adsorpcja zanieczyszczeń rozpuszczonych i bioadsropcja.
T-W-9Utlenianie i dezynfekcja.
T-L-6Usuwanie zanieczyszczeń z wody metodą adsorpcji na węglu aktywnym.
Metody nauczaniaM-2Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O02a_K01Zdobyta wiedza i uzmiejętności pozwolą studentowi na działąnia związane z kierowaniem zespołami ludzkimi lub pracę jako członek takiego zespołu, który działa w interesie jakości życia społeczeństwa.
Cel przedmiotuC-2Zapoznanie studentów z aparaturą stosowaną w operacjach i procesach uzdatniania wody pitnej.
C-3Zapoznanie studentów z gospodarką wodną od ujęcia do użytkowania.
Treści programoweT-W-9Utlenianie i dezynfekcja.
T-L-6Usuwanie zanieczyszczeń z wody metodą adsorpcji na węglu aktywnym.
T-W-8Adsorpcja zanieczyszczeń rozpuszczonych i bioadsropcja.
T-L-5Usuwanie zawiesin z wody metodą koagulacji.
T-W-7Usuwanie żelaza i manganu.
T-L-2Wymiana jonowa.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Praca pisemna z odpowiedziami na pytania szczegółowe i pytanie problemowe.
3,0Odpowiedź pozytywna na 30 % zadanych pytań podczas egzaminu.