Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Przedmiot Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Chemicznej Organicznej i Materiałów Polimerowych
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Dzięcioł <Malgorzata.Dzieciol@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Grzegorz Lewandowski <Grzegorz.Lewandowski@zut.edu.pl>, Robert Pełech <Robert.Pelech@zut.edu.pl>, Magdalena Urbala <Magdalena.Urbala@zut.edu.pl>

W-1Wiedza podstawowa z zakresu chemii nieorganicznej, organicznej i fizycznej.

T-W-1Źródła i rodzaje zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Charakterystyka emisji ze źródeł niezorganizowamnych i zorganizowanych. Podstawowe pojęcia i akty prawne.4
T-W-2Pierwotne i wtórne zanieczyszczenia powietrza i ich oddziaływanie na środowisko. Czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu. Wybrane metody oceny emisji zanieczyszczeń i modelowania ich rozprzestrzeniania.6
T-W-3Źródła, rodzaje i rozpraszanie zanieczyszczeń w wodzie. Skutki środowiskowe związanie z zanieczyszczeniem wód. Źródła, rodzaje i losy zanieczyszczeń w glebie oraz ich oddziaływanie.4
T-W-4Kolokwium zaliczeniowe1

A-W-1Uczestnictwo w wykładach15
A-W-2Konsultacje z prowadzącym przedmiot2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia13

M-1Wykład o charakterze informacyjnym połączony z prezentacją multimedialną.
M-2Dyskusja dydaktyczna związana z wykładem.

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne

TCH_1A_O07a_W01
TCH_1A_W09C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

TCH_1A_O07a_U01
TCH_1A_U06C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

TCH_1A_O07a_K01
TCH_1A_K01, TCH_1A_K03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-1

TCH_1A_O07a_W01
3,0Student wymienia większość głównych zanieczyszczeń środowiska, definiuje i opisuje w podstawowym stopniu wybrane pojęcia związane z emisją zanieczyszczeń i ich rozprzestrzenianiem.

TCH_1A_O07a_U01
3,0Student w stopniu podstawowym ocenia wpływ emisji głównych zanieczyszczeń przemysłowych na środowisko i rozróżnia podstawowe pojęcia związane z emisją i rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń.

TCH_1A_O07a_K01
3,0Student nabył podstawowe kompetencje związane z oceną zagrożeń środowiskowych i wykazuje zainteresowanie tematyką ochrony środowiska.

1. Krystek J. (red.), Ochrona środowiska dla inżynierów, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa, 2018, pierwsze
  2. Rup K., Procesy przenoszenia zanieczyszczeń w środowisku naturalnym, Wydawnictwo WNT, Warszawa, 2017, drugie
  3. Kociołek-Balawejder E., Stanisławska E., Chemia środowiska, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław, 2012
  4. Wielgosiński G., Zarzycki R., Technologie i procesy ochrony powietrza, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa, 2018, pierwsze

1. Zarzycki R., Imbierowicz M., Stelmachowski M., Wprowadzenie do inżynierii i ochrony środowiska, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2007, t. 1-2

T-W-4Kolokwium zaliczeniowe1

A-W-1Uczestnictwo w wykładach15
A-W-2Konsultacje z prowadzącym przedmiot2
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia13
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07a_W01Student zna podstawowe akty prawne dotyczące ochrony środowiska, potrafi wymienić rodzaje zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, wskazać ich źródła i oddziaływanie na środowisko, scharakteryzować czynniki determinujące rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, zdefiniować wybrane zjawiska i pojęcia związane z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń w powietrzu i jego modelowaniem.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_W09Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami, technologii bezodpadowych w przemyśle chemicznym, technologii oczyszczania wody, ścieków i gazów odlotowych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z problemami ochrony środowiska, w szczególności z tematyką dotyczącą emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wód i gleby, oddziaływaniem na środowisko i rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń.
Treści programoweT-W-1Źródła i rodzaje zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Charakterystyka emisji ze źródeł niezorganizowamnych i zorganizowanych. Podstawowe pojęcia i akty prawne.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07a_U01Student potrafi ocenić wpływ emisji pochodzących z różnych procesów przemysłowych na środowisko i zaproponować sposoby ich ograniczania, rozróżnić zanieczyszczenia pierwotne od wtórnych, posługiwać się podstawowymi aktami prawnymi regulującymi wielkość emisji zanieczyszczeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_U06Absolwent potrafi dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty środowiskowe, ekonomiczne i etyczne wprowadzania konkretnych rozwiązań technicznych
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_1A_O07a_K01Student ma świadomość zagrożeń środowiskowych związanych z procesami przemysłowymi, jest otwarty na poszerzanie swojej wiedzy w tym zakresie i wykazuje postawę dbałości o środowisko naturalne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_K01Absolwent jest gotów krytycznie ocenić posiadaną wiedzę i odbierane treści, jest gotów do stałego poszerzania wiedzy w tym do samodzielnego jej uzupełniania
TCH_1A_K03Absolwent jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, poszanowania różnorodności poglądów i kultur, dbałości o środowisko naturalne.