Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Chemia (S1)

Sylabus przedmiotu Chemia organiczna (zajęcia uzupełniające):

Kierunek studiów Chemia
Przedmiot Chemia organiczna (zajęcia uzupełniające)
Jednostka prowadząca Katedra Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej
Nauczyciel odpowiedzialny Jacek Sośnicki <Jacek.Sosnicki@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Joanna Nowicka-Scheibe <Joanna.Nowicka-Scheibe@zut.edu.pl>, Jacek Sośnicki <Jacek.Sosnicki@zut.edu.pl>, Łukasz Struk <Lukasz.Struk@zut.edu.pl>, Aneta Wesołowska <Aneta.Wesolowska@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA1 15 0,00,50zaliczenie
laboratoriaL1 30 0,00,50zaliczenie

W-1Znajomość chemii organicznej na poziomie szkoły średniej.

C-2Ugruntowanie pojęć z zakresu izomerii i stereochemii związków organicznych.
C-3Utrwalenie umiejętności rozpoznawania grup funkcyjnych w różnych klasach związków organicznych.
C-4Ugruntowanie umiejętności przedstawiania struktur związków organicznych za pomocą wzorów półstrukturalnych i szkieletowych oraz przypisania związków organicznych do poszczególnych klas na podstawie znajomości grup funkcyjnych.
C-6Zapoznanie studentów z podstawowymi metodami wydzielania, rozdzielania i oczyszczania związków organicznych.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Zasady nomenklatury systematycznej IUPAC wybranych klas związków organicznych.2
T-A-2Izomeria i stereochemia związków organicznych. Rozpoznawanie grup funkcyjnych w wybranych związkach organicznych.5
T-A-3Ćwiczenia w nazywaniu różnych grup związków organicznych. Pisanie wzorów strukturalnych, półstrukturalnych i szkieletowych. Klasyfikowanie związków organicznych na podstawie charakterystycznych grup funkcyjnych.8
laboratoria
T-L-1Podstawowe zasady pracy w laboratorium chemii organicznej: nebezpieczne substancje chemiczne, zbieranie i utylizacja odpadów chemicznych, oparzenia chemiczne, zatrucia oraz inne wypadki przy pracy w laboratorium.3
T-L-2Szkło, aparatura i podstawowy sprzęt laboratoryjny.2
T-L-3Metody rozdzielania, wydzielania i oczyszczania związków organicznych: krystalizacja, destylacja prosta, ekstrakcja, sączenie i suszenie.20
T-L-4Chromatografia cienkowarstwowa nitrowych pochodnych aniliny.5

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach.15
laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.30

KCh_1A_U02_W01
C-1, C-2, C-3, C-4T-A-1, T-A-2, T-A-3M-1S-1
KCh_1A_U02_W02
C-5, C-7T-L-1M-2S-2

KCh_1A_U02_U01
C-1, C-3, C-4T-A-1, T-A-2, T-A-3M-1S-1
KCh_1A_U02_U02
C-7, C-6T-L-3, T-L-4M-2S-2

1. Stanisław Banaszkiewicz, Zadania i ćwiczenia z chemii organicznej, Politechnika Radomska, 2002
  2. Daniel Buza, Aleksandra Ćwil, Zadania z chemii organicznej z rozwiązaniami, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2006
  3. Daniel Buza, Wojciech Sas, Przemysław Szczeciński, Chemia organiczna. Kurs podstawowy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2006
  4. Piotr Kowalski, Laboratorium chemii organicznej. Techniki pracy i przepisy BHP, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2004

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Szkło, aparatura i podstawowy sprzęt laboratoryjny.2
T-L-4Chromatografia cienkowarstwowa nitrowych pochodnych aniliny.5

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach.15

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.30
Zamierzone efekty uczenia sięKCh_1A_U02_W01Student potrafi stosować zasady nomenklatury systematycznej do nazywania różnych klas związków organicznych. Rozróżnia poszczególne grupy funkcyjne oraz typy izomerii w związkach organicznych.
Cel przedmiotuC-1Uzupełnienie braków z zakresu zasad nomenklatury systematycznej wybranych klas związków organicznych.
C-2Ugruntowanie pojęć z zakresu izomerii i stereochemii związków organicznych.
Treści programoweT-A-1Zasady nomenklatury systematycznej IUPAC wybranych klas związków organicznych.
Metody nauczaniaM-1Ćwiczenia w zakresie przypisywania różnych związków organicznych do poszczególnych klas, rysowania wzorów półstrukturalnych i szkieletowych związków organicznych a także rozpoznawania rodzajów izomerii.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie na podstawie obecności oraz aktywności na zajęciach.
Zamierzone efekty uczenia sięKCh_1A_U02_W02Student ma świadomość zagrożeń wynikających z pracy w laboratorium chemii organicznej.
Cel przedmiotuC-5Uświadomienie studentom niebezpieczeństw wynikających z pracy z różnymi substancjami chemicznymi w laboratorium chemii organicznej.
Treści programoweT-L-1Podstawowe zasady pracy w laboratorium chemii organicznej: nebezpieczne substancje chemiczne, zbieranie i utylizacja odpadów chemicznych, oparzenia chemiczne, zatrucia oraz inne wypadki przy pracy w laboratorium.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia praktyczne w zakresie rozdzielania, wydzielania lub oczyszczania stałych i ciekłych związków organicznych.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Zaliczenie na podstawie obecności oraz sprawozdania pisemnego z przeprowadzonego eksperymentu.
Zamierzone efekty uczenia sięKCh_1A_U02_U01Student potrafi przypisać związek organiczny do konkretnej klasy na podstawie znajomości grup funkcyjnych oraz podać jego nazwę zgodnie z zasadami nomenklatury systematycznej.
Zamierzone efekty uczenia sięKCh_1A_U02_U02Student potrafi zastosować proste metody wydzielania, rozdzielania i oczyszczania stałych i ciekłych związków organicznych.
Cel przedmiotuC-7Przygotowanie studentów do przedstawiania opisu przeprowadzonego doświadczenia w pracowni chemii organicznej w formie sprawozdania pisemnego, zawierającego rysunek wykorzystanej aparatury chemicznej, wlasne obserwacje oraz niezbędne obliczenia.
Treści programoweT-L-3Metody rozdzielania, wydzielania i oczyszczania związków organicznych: krystalizacja, destylacja prosta, ekstrakcja, sączenie i suszenie.
T-L-4Chromatografia cienkowarstwowa nitrowych pochodnych aniliny.