Wydział Techniki Morskiej i Transportu - Transport (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy konstrukcji maszyn 2:

Kierunek studiów Transport
Przedmiot Podstawy konstrukcji maszyn 2
Jednostka prowadząca Katedra Logistyki i Ekonomiki Transportu
Nauczyciel odpowiedzialny Włodzimierz Rosochacki <Wlodzimierz.Rosochacki@zut.edu.pl>

W-1Wiedza w zakresie przedmiotów nauka o materiałach oraz podstawy konstrukcji maszyn 1.

T-W-1Proces zmęczenia materiałów konstrukcyjnych.3
T-W-2Wykresy zmęczeniowe.3
T-W-3Liniowa hipoteza sumowania uszkodzeń zmęczeniowych.3
T-W-4Wytrzymałość zmęczeniowa elementów maszyn.5
T-W-5Zaliczenie1

A-W-1Udział w wykładach.15
A-W-2Studiowanie literatury przedmiotu.5
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.5

M-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy

S-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca

TR_1A_C16_W01
TR_1A_W04, TR_1A_W09, TR_1A_W10C-1T-W-3, T-W-1, T-W-5, T-W-4, T-W-2M-1, M-2S-1

TR_1A_C16_W01
2,0Student nie posiada elementarnej wiedzy z zakresu wpływu procesu zmęczenia na eksploatację elementów maszyn.
3,0Student posiada elementarną wiedzę z zakresu wpływu procesu zmęczenia na eksploatację elementów maszyn.
4,0Student ma wiedzę obejmującą podstawową problematykę kształtowania wytrzymałości zmeczeniowej elementów maszyn.
5,0Student ma poszerzoną wiedzę obejmującą problematykę kształtowania wytrzymałości zmeczeniowej elementów maszyn i jej wpływu na proces eksploatacji.

1. Kocańda S., Szala J., Podstawy oblczeń zmęczeniowych., PWN, Warszawa, 1997

1. Dietrich M., Podsatwy konstrukcji maszyn, WNT, 2008

T-W-1Proces zmęczenia materiałów konstrukcyjnych.3
T-W-2Wykresy zmęczeniowe.3
T-W-3Liniowa hipoteza sumowania uszkodzeń zmęczeniowych.3
T-W-4Wytrzymałość zmęczeniowa elementów maszyn.5
T-W-5Zaliczenie1

A-W-1Udział w wykładach.15
A-W-2Studiowanie literatury przedmiotu.5
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.5
Zamierzone efekty uczenia sięTR_1A_C16_W01Student ma wiedzę na temat procesów zmęczeniowych i ich destrukcyjnej roli w procesie eksploatacji maszyn. Wie, jak kształtować wytrzymałość zmęczeniową elementów maszyn.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTR_1A_W04ma uporządkowaną wiedzę dotyczącą technologii budowy i remontów obiektów technicznych oraz materiałów inżynierskich stosowanych w transporcie, z uwzględnieniem zagadnień wytrzymałościowych
TR_1A_W09ma podstawową wiedzę dotyczącą budowy, zastosowań i zasad doboru zasadniczych elementów maszyn, posiada wiedzę w zakresie odwzorowywania i wymiarowania elementów maszyn, niezbędną do czytania i wykonywania rysunków technicznych oraz wymiarowania konstrukcji w oparciu o kryteria wytrzymałościowe
TR_1A_W10ma wiedzę z podstaw eksploatacji maszyn i urządzeń oraz obiektów i systemów technicznych stosowanych w transporcie, jak również rozumie wpływ ich właściwej eksploatacji na wydłużenie cyklu życia
Cel przedmiotuC-11. Nabycie wiedzy o procesach zmęczeniowych, ich wpływu na eksploatację oraz o sposobach kształtowania wytrzymałości zmęczeniowej elementów maszyn.
Treści programoweT-W-3Liniowa hipoteza sumowania uszkodzeń zmęczeniowych.
T-W-1Proces zmęczenia materiałów konstrukcyjnych.
T-W-5Zaliczenie
T-W-4Wytrzymałość zmęczeniowa elementów maszyn.
T-W-2Wykresy zmęczeniowe.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny