Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy zarządzania:

Kierunek studiów Rolnictwo
Przedmiot Podstawy zarządzania
Jednostka prowadząca Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin
Nauczyciel odpowiedzialny Paweł Milczarski <Pawel.Milczarski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Paweł Milczarski <Pawel.Milczarski@zut.edu.pl>

W-1Ogólna wiedza o działalności gospodarczej
W-2Podstawy ekonomii, w szczególności mikroekonomii.

C-2Zrozumienie istoty złożoności organizacji i sposobów zarządzania organizacjami.

T-W-1Organizacja i jej zasoby. Wprowadzenie do zarządzania organizacjami.2
T-W-2Klasyczne i neoklasyczne szkoły zarządzania. Nurt administracyjny, humanizacyjny, systemowy w zarządzaniu.2
T-W-3Zarządzanie strategiczne i procesowe organizacjami.2
T-W-4Zarządzanie zasobami ludzkimi. Style kierowania organizacjami.2
T-W-5Zarządzanie zmianą. Nowoczesne koncepcje zarządzania: Benchmarking, Outsourcing, Kaizen, 5S, TQM, Reenginiering, Lean management2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie karty i mapy procesów na wybranym przykładzie.10
A-W-3przygotowanie do zaliczenia10

M-2Dyskusja dyadktyczna panelowa.
M-3Metoda projektów.

S-2Ocena formująca: Ocena formująca - ocena przygotowania studium przypadku na przykładzie wybranego procesu.

ROL_1A_A07_W01
ROL_1A_W02C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-3, M-2, M-1

ROL_1A_A07_U01
ROL_1A_U19C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-3, M-1

ROL_1A_A07_K01
potrafi samodzielnie myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
ROL_1A_K07C-1T-W-3, T-W-1, T-W-2, T-W-4, T-W-5M-3, M-1S-1

ROL_1A_A07_W01
3,0Student poprawnie definiuje tylko część zagadnień.

ROL_1A_A07_U01
2,0Student nie potrafi projektować
3,0Student potrafi zdefiniować założenia do przygotowanego projektu.
3,5Student potrafi zdefiniować założenia, wykonać schemat kolejności realizacji projektu.
4,0Student potrafi zdefiniować założenia, wykonać projekt.
4,5Student potrafi zdefiniować założenia, wykonać projekt, poprowadzić dyskusję o projekcie.
5,0Student potrafi wykonać projekt oraz dokonać weryfikacji po dyskusji.

ROL_1A_A07_K01
potrafi samodzielnie myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
2,0Student nie potrafi samodzielnie łączyć omawianych zagadnień.
3,0Student potrafi samodzielnie rozpoznawać procesy regulujące obszar zarządzania przedsiębiorstwem.
3,5Student potrafi rozpoznawać i systematyzować działania w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem.
4,0Student potrafi rozpoznawać, systematyzować i wskazywać przyszłościowe kierunki działania w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem.
4,5Student potrafi rozpoznawać, systematyzować i projektować działania w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem.
5,0Student potrafi rozpoznawać, systematyzować, projektować i oceniać podejmowane decyzje w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem.

1. Griffin R.W., Podstawy zarządzania organizacjami, PWN, Warszawa, 1996
  2. Stoner J.A.F. (red), Kierowanie, PWE, Warszawa, 1997
  3. Robbins S.P., DeCenzo D.A., Podstawy zarządzania, PWE, Warszawa, 2002

1. Błaszczyk W. (red), Metody organizacji przedsiębiorstwa, PWN, Warszawa, 2005
  2. Czerska M., Szpitter A.A., Koncepcje zarządzania, C.H. Beck, Warszawa, 2010
  3. Koźmiński A.K. (red), Zarządzanie teoria i praktyka, PWN, Warszawa, 1995

T-W-1Organizacja i jej zasoby. Wprowadzenie do zarządzania organizacjami.2
T-W-3Zarządzanie strategiczne i procesowe organizacjami.2
T-W-4Zarządzanie zasobami ludzkimi. Style kierowania organizacjami.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie karty i mapy procesów na wybranym przykładzie.10
A-W-3przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_A07_W01Ma podstawową wiedzę w zakresie zarządzania, obejmującą funkcje zarządzania oraz elementy zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa, personelem, finansami, produkcją i usługami, produktem i jego jakością, przydatną do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_W02Ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną, społeczną oraz z zakresu zarządzania niezbędną do prowadzenia działalności rolniczej
Cel przedmiotuC-1Przygotowanie do podejmowania decyzji według wielokryterialnej oceny otoczenia stanowiska pracy
M-2Dyskusja dyadktyczna panelowa.
M-1Wykład informacyjny.
3,0Student poprawnie definiuje tylko część zagadnień.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_A07_U01Potrafi zaprojektować proste systemy zarządzania podmiotem gospodarczym w obszarze produkcji rolniczej. Posiada zdolność do uruchomienia działalności w obszarze produkcji rolniczej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_U19Ma umiejętność organizacji procesów produkcyjnych w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem ich kosztochłonności
2,0Student nie potrafi projektować
3,0Student potrafi zdefiniować założenia do przygotowanego projektu.
4,0Student potrafi zdefiniować założenia, wykonać projekt.
5,0Student potrafi wykonać projekt oraz dokonać weryfikacji po dyskusji.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_A07_K01potrafi samodzielnie myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_K07Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
M-1Wykład informacyjny.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena podsumowująca - zaliczenie pisemne obejmujące zagadnienia z całego cyklu wykładów
2,0Student nie potrafi samodzielnie łączyć omawianych zagadnień.