Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Inżynieria pojazdów bojowych i specjalnych (S1)

Sylabus przedmiotu Analiza cyklu życia pojazdów bojowych:

Kierunek studiów Inżynieria pojazdów bojowych i specjalnych
Przedmiot Analiza cyklu życia pojazdów bojowych
Jednostka prowadząca Katedra Eksploatacji Pojazdów
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Mrozik <Malgorzata.Mrozik@zut.edu.pl>

projektyP7 15 1,00,40zaliczenie

W-1Podstawowe wiadomości z matematyki, fizyki i budowy pojazdów samochodowych.

C-1Zapoznanie studentów z techniką LCA.

projekty
T-P-1Zastosowanie LCA w inżynierii pojazdów bojowych i specjalnych. Analiza zadania problemowego dla wybranego pojazdu bojowego.15
T-W-1Wprowadzenie.2
T-W-2Definicja LCA oraz zastosowanie.2
T-W-3Charakterystyka pojazdów bojowych.2
T-W-4Faza budowy samochodu bojowego.2
T-W-5Faza eksploatacji pojazdu bojowego.2
T-W-6Faza złomowania (likwidacji) pojazdu bojowego.2
T-W-7Recykling.3

projekty
A-P-1Udział studenta w zajęciach projektowych.15
A-P-2Przygotowanie do zajęć.5
A-P-3Przygotowanie projektu.5
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-2Przygotowanie do dyskusji do wykładów problemowych. Tematyka wykładów jest zapowiadana.8
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.8

IPBiS_1A_B19_W01
IPBiS_1A_W01, IPBiS_1A_W17, IPBiS_1A_W02, IPBiS_1A_W04, IPBiS_1A_W06C-1, C-2, C-3, C-4, C-5T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-1

IPBiS_1A_B19_U01
IPBiS_1A_U03, IPBiS_1A_U04, IPBiS_1A_U02C-1, C-2, C-3, C-4, C-5T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-P-1M-2S-2

IPBiS_1A_B19_W01
3,0Student zna podstawowe definicje dotyczące techniki LCA, potrafi wymienić podstawowe elementy budowy pojazdu bojowego.

IPBiS_1A_B19_U01
3,0Student posiada umiejetność odniesienia techniki LCA do techniki samochodowej. Wie, że można określić czas życia danego pojazdu bojowego.

1. Kowalski Z., Kulczycka J., Góralczyk M., Ekologiczna ocena zycia procesów wytwórczych (LCA), PWN, Warszawa, 2007
  2. Górzynski J., Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów, WNT, Warszawa, 2007
  3. Kulczycka J., Ekologiczna ocena cyklu życia LCA nową techniką zarządzania środowiskowego, Wydawnictwo Sigmie PAN, Kraków, 2001

1. Norma Europejska, EN ISO 14040, 2006
  2. Norma Europejska, EN ISO 14044, 2006

Treści programowe - projekty

T-W-1Wprowadzenie.2
T-W-2Definicja LCA oraz zastosowanie.2
T-W-3Charakterystyka pojazdów bojowych.2
T-W-4Faza budowy samochodu bojowego.2
T-W-5Faza eksploatacji pojazdu bojowego.2
T-W-6Faza złomowania (likwidacji) pojazdu bojowego.2
T-W-7Recykling.3

Formy aktywności - projekty

A-P-1Udział studenta w zajęciach projektowych.15
A-P-2Przygotowanie do zajęć.5
A-P-3Przygotowanie projektu.5

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.8
Zamierzone efekty uczenia sięIPBiS_1A_B19_W01Student potrafi zdefiniować podstawowe pojęcia związane z LCA oraz potrafi odnieść technikę LCA do techniki samochodowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIPBiS_1A_W01Ma wiedzę w zakresie matematyki niezbędną do opisu i analizy problemów oraz rozwiązywania prostych zadań z zakresu studiowanego kierunku studiów.
IPBiS_1A_W17Ma podstawową wiedzę na temat cyklu życia pojazdów bojowych i specjalnych.
IPBiS_1A_W02Ma wiedzę w zakresie fizyki, niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk fizycznych występujących w elementach i układach mechanicznych oraz w ich otoczeniu.
IPBiS_1A_W04Ma podstawową wiedzę w zakresie projektowania, budowy, konstrukcji i zasad funkcjonowania części i podzespołów pojazdów i maszyn.
IPBiS_1A_W06Ma szczegółową wiedzę w zakresie pojazdów bojowych i specjalnych, mechatroniki i diagnostyki, technik komputerowych w inżynierii mechanicznej
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z techniką LCA.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie.
T-W-2Definicja LCA oraz zastosowanie.
T-W-3Charakterystyka pojazdów bojowych.
T-W-4Faza budowy samochodu bojowego.
T-W-5Faza eksploatacji pojazdu bojowego.
T-W-6Faza złomowania (likwidacji) pojazdu bojowego.
T-W-7Recykling.
Metody nauczaniaM-1Wykłady: metoda podajaca w postaci wykładu informacyjnego oraz problemowa w postaci wykładu problemowego.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Wykłady: zaliczenie pisemne obejmujące 3 pytania problemowe. Ocena łączna jest średnią z uzyskanych ocen za każde pytanie. Zaliczenie obejmuje zakres tematyczny wykładów sprawdzając uzyskane efekty kształcenia.
Zamierzone efekty uczenia sięIPBiS_1A_B19_U01Student: - ma umiejetność zastosowania Analizy Cyklu Życia dla techniki samochodowej, - ma umiejetność pracy w zespole i indywidualnego rozwiązywania zadań problemowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIPBiS_1A_U03Potrafi przygotować w j. polskim i obcym dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego wraz z omówieniem wyników jego realizacji.
IPBiS_1A_U04Ma umiejętność samokształcenia się, m.in. w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
IPBiS_1A_U02Potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik: ustnych, pisemnych, wizualnych, technicznych, pracy w grupie w środowisku zawodowym i innych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z techniką LCA.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie.
T-W-2Definicja LCA oraz zastosowanie.
T-W-3Charakterystyka pojazdów bojowych.
T-W-4Faza budowy samochodu bojowego.
T-W-5Faza eksploatacji pojazdu bojowego.
T-W-6Faza złomowania (likwidacji) pojazdu bojowego.
T-W-7Recykling.
Metody nauczaniaM-2Projekty: metoda aktywizująca studenta w postaci wstępnego przygotowania się studenta do wybranego projektu.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ustne zaliczenie zadania problemowego dla wybranego pojazdu bojowego.