Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Technologie interakcji człowiek - maszyna:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Przedmiot Technologie interakcji człowiek - maszyna
Jednostka prowadząca Katedra Automatyki i Robotyki
Nauczyciel odpowiedzialny Maja Kocoń <Maja.Kocon@zut.edu.pl>

projektyP6 15 1,00,44zaliczenie

W-1Wiedza dotycząca podstaw programowania.

C-2Wskazanie studentowi możliwości wykorzystania wiedzy z wielu dziedzin do realizacji zadania poprawy interakcji człowiek-maszyna.
C-4Kształtowanie umiejętności samodzielnego projektowania modułów służących do poprawy jakości interakcji człowiek-maszyna.

projekty
T-P-1Zaprojektowanie modułu systemu interakcji użytkownika z maszyną, który będzie realizował zadane założenia.13
T-P-2Prezentacja wykonanych projektów.2
T-W-1Omówienie głównych aspektów interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną.2
T-W-2Zastosowanie systemów interakcji człowiek-maszyna. Dostępne kanały wymiany informacji w procesie komunikacji.2
T-W-3Graficzny interfejs użytkownika, interfejsy multimedialne, interaktywni asystenci, robotyka społeczna, symulatory urządzeń.2
T-W-4Techniki analizy i syntezy ruchu człowieka. Pozyskiwanie danych badawczych.2
T-W-5Techniki modelowania interakcji między człowiekiem a maszyną oraz typy interakcji. Projektowanie interakcji.2
T-W-6Zastosowanie grafiki trójwymiarowej w projektowaniu wirtualnych agentów. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona w systemach interakcji.2
T-W-7Projektowanie systemów interakcji. Opracowanie modułu w oparciu o określone założenia.2
T-W-8Testy systemów interakcji, techniki badawcze. Zaliczenie wykładów.1

projekty
A-P-1Udział w zajęciach praktycznych.15
A-P-2Praca nad projektem.10
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Opracowanie wybranego zagadnienia z obszaru interakcji człowiek-maszyna oraz przygotowanie do zaliczenia pisemnego.10

M-1Wykład informacyjny
M-2Konsultacje projektowe

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie na postawie zaangażowania studenta w trakcie wykładów, zaliczenie pisemnego i pracy pisemnej dotyczącej wybranego zagadnienia z obszaru interakcji człowiek-maszyna.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena na podstawie wykonanego projektu. Ocenie podlega poprawność wykonania projektu oraz jego prezentacja.
S-3Ocena formująca: Ocena postępów w trakcie opracowywania projektów.

TI_1A_C35.1_W01
TI_1A_W09, TI_1A_W22C-1, C-2T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7, T-W-8, T-W-2, T-W-1M-1S-4, S-1

TI_1A_C35.1_U01
TI_1A_U07C-3, C-4T-P-1, T-W-4, T-W-7, T-P-2M-2S-3, S-2

TI_1A_C35.1_W01
2,0Student uzyskał poniżej 50% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.
3,0Student uzyskał pomiędzy 50% a 60% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.
3,5Student uzyskał pomiędzy 61% a 70% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.
4,0Student uzyskał pomiędzy 71% a 80% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.
4,5Student uzyskał pomiędzy 81% a 90% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.
5,0Student uzyskał powyżej 91% punktów z części zaliczenia dotyczącego efektu kształcenia.

TI_1A_C35.1_U01

1. Yvonne Rogers, Helen Sharp, Jenny Preece, Interaction Design: Beyond Human - Computer Interaction, Willey, 2011
  2. Mario Gutierrez, Frederic Vexo, Daniel Thalmann, Stepping into Virtual Reality, Springer-Verlag, London, 2008
  3. Kerstin Dautenhahn, Alan H. Bond, Lola Canamero, Bruce Edmonds, Socially Intelligent Agents. Creating Relationships with Computers and Robots, Springer, US, 2002

1. Takayuki Kanda, Hiroshi Ishiguro, Human-Robot Interaction in Social Robotics, CRC Press, 2017
  2. Cynthia Breazeal, Designing Sociable Robots, The MIT Press, London, 2002

Treści programowe - projekty

T-P-2Prezentacja wykonanych projektów.2

T-W-1Omówienie głównych aspektów interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną.2
T-W-8Testy systemów interakcji, techniki badawcze. Zaliczenie wykładów.1

Formy aktywności - projekty

A-P-1Udział w zajęciach praktycznych.15
A-P-2Praca nad projektem.10

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C35.1_W01Student posiada wiedzę w zakresie zasad projektowania i cech charakterystycznych systemów interakcji człowiek-maszyna.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W09Zna wybrane języki programowania niskiego i wysokiego poziomu. Ma podstawową wiedzę z zakresu dobrych praktyk programistycznych.
TI_1A_W22Ma wiedzę w zakresie współczesnych zastosowań teleinformatyki w wybranych dyscyplinach pokrewnych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z zagadnieniami związanymi z interakcją człowiek-maszyna.
Treści programoweT-W-3Graficzny interfejs użytkownika, interfejsy multimedialne, interaktywni asystenci, robotyka społeczna, symulatory urządzeń.
T-W-8Testy systemów interakcji, techniki badawcze. Zaliczenie wykładów.
T-W-1Omówienie głównych aspektów interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-4Ocena formująca: Ocena aktywności studenta oraz zrozumienia przedstawionego materiału dydaktycznego.
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C35.1_U01Student potrafi samodzielnie zaprojektować moduł systemu interakcji z uwzględnieniem wybranych założeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U07Potrafi zastosować w praktyce wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania oraz dobre praktyki programistyczne stosując wybrane narzędzia i środowiska deweloperskie.
Cel przedmiotuC-3Zapoznanie studenta z mechanizmami i technikami projektowania interakcji człowiek-maszyna.
Treści programoweT-P-1Zaprojektowanie modułu systemu interakcji użytkownika z maszyną, który będzie realizował zadane założenia.
T-P-2Prezentacja wykonanych projektów.
Metody nauczaniaM-2Konsultacje projektowe
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: Ocena postępów w trakcie opracowywania projektów.