Wydział Elektryczny - Elektrotechnika (S2)

Sylabus przedmiotu Zastosowania fotoniki w elektrotechnice:

Kierunek studiów Elektrotechnika
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Zastosowania fotoniki w elektrotechnice
Jednostka prowadząca Katedra Telekomunikacji i Fotoniki
Nauczyciel odpowiedzialny Andrzej Ziółkowski <Andrzej.Ziolkowski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Marek Wichtowski <Marek.Wichtowski@zut.edu.pl>, Andrzej Ziółkowski <Andrzej.Ziolkowski@zut.edu.pl>, Grzegorz Żegliński <Grzegorz.Zeglinski@zut.edu.pl>

W-1Zna podstawy fizyki w zakresie optyki falowej.
W-2Zna podstawy inżynierii materiałowej.

C-1Przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu fotoniki i techniki światłowodowej oraz zasad działania urządzeń fotonicznych i światłowodowych stosowanych w elektrotechnice.

T-W-1Podstawowe prawa optyki i fotoniki.2
T-W-2Budowa i zasada działania podstawowych elementów i urządzeń fotonicznych.3
T-W-3Propagacja światła w różnych rodzajach struktur światłowodowych.2
T-W-4Światłowody w sieciach energetycznych.1
T-W-5Urządzenia optoelektroniczne w elektrotechnice.4
T-W-6Optyczne metody diagnostyczne. Zaliczenie wykładu.3

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.5
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu.5

M-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.

S-1Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny zaliczający wykłady.

EL_2A_C12_W01
EL_2A_W01, EL_2A_W05, EL_2A_W06C-2, C-1T-W-2, T-W-5, T-W-6, T-W-1, T-W-3, T-W-4M-1S-1

EL_2A_C12_W01
2,0Student uzyskał punktację w zakresie poniżej 50% z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.
3,0Student uzyskał punktację w zakresie od 50% do 60 % z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.
3,5Student uzyskał punktację w zakresie od 61% do 70 % z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.
4,0Student uzyskał punktację w zakresie od 71% do 80 % z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.
4,5Student uzyskał punktację w zakresie od 81% do 90 % z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.
5,0Student uzyskał punktację w zakresie od 91% do 100 % z pytań egzaminacyjnych z tematyki dotyczącej ocenianego efektu przedmiotowego.

1. Mirosław Karpierz, Podstawy fotoniki, Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2010
  2. Bernard Ziętek, Optoelektronika, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń, 2005
  3. J. Siuzdak, Systemy i sieci fotoniczne, WKŁ, Warszawa, 2009

1. Jan Petykiewicz, Podstawy fizyczne optyki scalonej, PWN, Warszawa, 1989
  2. Bernard Ziętek, Lasery, Wydawnictwo Naukowe UMK, Trouń, 2009
  3. Zbigniew Bielecki, Antoni Rogalski, Detekcja sygnałów optycznych, WNT, Warszawa, 2004

T-W-1Podstawowe prawa optyki i fotoniki.2
T-W-2Budowa i zasada działania podstawowych elementów i urządzeń fotonicznych.3
T-W-3Propagacja światła w różnych rodzajach struktur światłowodowych.2
T-W-4Światłowody w sieciach energetycznych.1
T-W-5Urządzenia optoelektroniczne w elektrotechnice.4
T-W-6Optyczne metody diagnostyczne. Zaliczenie wykładu.3

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.5
A-W-3Przygotowanie do sprawdzianu.5
Zamierzone efekty uczenia sięEL_2A_C12_W01Ma podstawową wiedzę w zakresie sposobu działania układów i systemów fotonicznych i światłowodowych wykorzystywanych w elektrotechnice.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówEL_2A_W01Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów fizyki technicznej, matematyki i metod numerycznych niezbędnych do: - modelowania i analizy działania zaawansowanych elementów oraz układów elektrycznych oraz zjawisk fizycznych w nich występujących; - opisu i analizy działania zaawansowanych maszyn, przekształtników energoelektronicznych; - syntezy złożonych układów elektrycznych, w tym systemów diagnostyki; - opisu, analizy i syntezy algorytmów przetwarzania sygnałów analogowych i cyfrowych charakterystycznych dla układów elektrycznych
EL_2A_W05Zna i rozumie metodykę projektowania złożonych układów energoelektronicznych, sieci elektroenergetycznych o różnym przeznaczeniu, układów zabezpieczeń oraz systemów pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
EL_2A_W06Zna i rozumie metodykę projektowania złożonych instalacji elektrycznych i alarmowych oraz systemów oświetleniowych o różnym przeznaczeniu
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru i wykorzystania urządzeń i systemów fotonicznych w praktyce.
Treści programoweT-W-2Budowa i zasada działania podstawowych elementów i urządzeń fotonicznych.
T-W-5Urządzenia optoelektroniczne w elektrotechnice.
T-W-6Optyczne metody diagnostyczne. Zaliczenie wykładu.
T-W-1Podstawowe prawa optyki i fotoniki.
T-W-3Propagacja światła w różnych rodzajach struktur światłowodowych.
T-W-4Światłowody w sieciach energetycznych.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny zaliczający wykłady.