Wydział Ekonomiczny - Zarządzanie (S1)

Sylabus przedmiotu Bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwie:

Kierunek studiów Zarządzanie
Tytuł zawodowy absolwenta licencjat
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwie
Specjalność Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwie
Jednostka prowadząca Katedra Analizy Systemowej i Marketingu
Nauczyciel odpowiedzialny Henryk Marjak <Henryk.Marjak@zut.edu.pl>

W-1Podstawowa wiedza z zakresu zarządzania informacją w przedsiębiorstwie.

T-W-1Prezentacja sylabusa przedmiotu, polecanej lektury i omówienie zasad zaliczenia przedmiotu.1
T-W-2Identyfikacja i rodzaje zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie2
T-W-3Techniki i urządzenia zabezpieczenia informacji2
T-W-4Systemy informatyczne ochrony danych i informacji2
T-W-5System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodny z ISO/IEC 27001.2
T-W-6Polityka bezpieczeństwa informacji i ochrony danych2
T-W-7Audyt bezpieczeństwa informacji - analiza przypadków2
T-W-8Sprawdzian pisemny2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Samodzielne studiowanie polecanej literatury przedmiotu8
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu5
A-W-4Konsultacje2

M-1Metoda podająca
M-2Metoda praktyczna /analiza przypadków

S-1Ocena formująca: Ocena aktywności studentów w podczas zajęć
S-2Ocena podsumowująca: Ocena pisemnej pracy zaliczeniowej studenta

Z_1A_D5/18_W01
Z_1A_W07C-1T-W-4, T-W-2, T-W-3, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-2

Z_1A_D5/18_U01
Z_1A_U04, Z_1A_U11C-1T-W-2, T-W-6, T-W-7M-2S-2

Z_1A_D5/18_W01
2,0Student nie zna podstawowych pojęć i narzędzi stosowanych w ochronie danych.
3,0Student zna większość podstawowych pojęć i niektóre metody zabezpieczenia danych w organizacji.
3,5Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i niektóre metody ochrony danych i bezpieczeństwa informacji.
4,0Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i standardy związane z bezpieczeństwem informacji w firmie.
4,5Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i metody oraz potrafi zidentyfikować problemy związane z bezpieczeństwem danych w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa.
5,0Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i metody oraz zna ich praktyczne zastosowania w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa informacji.

Z_1A_D5/18_U01
2,0Nieprzystąpienie do zaliczenia, brak znajomości podstawowych pojęć.
3,0Dostateczna znajmość podstawowych pojęć i niektórych metod zarządzania informacją, brak umiejętności właściwego ich stosowania.
3,5Dobra znajmość podstawowych pojęć, ale niepełna w zakresie metod i środków zabezpieczenia informacji.
4,0Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i metody zarządzania informacją w zakresie bezpieczeństwa danych.
4,5Student zna wszystkie pojęcia i metody bezpieczeństwa informacji oraz potrafi za ich pomocą zabezpieczyć dane przedsiębiorstwa.
5,0Student zna wszystkie podstawowe pojęcia i metody ochrony danych oraz potrafi zdefiniować politykę bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.

1. Białas A., Bezpieczeństwo informacji i usług w nowoczesnej instytucji i firmie, WNT, Warszawa, 2009
  2. Liderman A., Bezpieczeństwo informacyjne, PWN, Warszawa, 2013

1. Lidel K.,Piasecka P.,Aleksandrowicz T., Analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem, Difin, 2013

T-W-3Techniki i urządzenia zabezpieczenia informacji2
T-W-4Systemy informatyczne ochrony danych i informacji2
T-W-5System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodny z ISO/IEC 27001.2
T-W-6Polityka bezpieczeństwa informacji i ochrony danych2
T-W-7Audyt bezpieczeństwa informacji - analiza przypadków2
T-W-8Sprawdzian pisemny2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Samodzielne studiowanie polecanej literatury przedmiotu8
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu5
A-W-4Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięZ_1A_D5/18_W01Student ma podstawową wiedzę na temat zagadnień i problemów związanych z zarządzaniem informacją w przedsiębiorstwie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZ_1A_W07Objaśnia znaczenie, metody i narzędzia gromadzenia informacji na potrzeby zarządzania organizacjami
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z podstawowymi pojęciami i problemami związanymi z zarządzaniem informacją w przedsiębiorstwie.
Treści programoweT-W-4Systemy informatyczne ochrony danych i informacji
T-W-3Techniki i urządzenia zabezpieczenia informacji
T-W-5System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodny z ISO/IEC 27001.
T-W-6Polityka bezpieczeństwa informacji i ochrony danych
T-W-7Audyt bezpieczeństwa informacji - analiza przypadków
Metody nauczaniaM-1Metoda podająca
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena pisemnej pracy zaliczeniowej studenta
2,0Student nie zna podstawowych pojęć i narzędzi stosowanych w ochronie danych.
Zamierzone efekty uczenia sięZ_1A_D5/18_U01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien znać podstawowe pojęcia, metody i problemy związane z zarządzaniem informacją w przedsiębiorstwie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZ_1A_U04Analizuje i uwzględnia wpływ otoczenia na organizację w procesie podejmowania decyzji
Z_1A_U11Posługuje się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi wspomagającymi proces podejmowania decyzji
Treści programoweT-W-2Identyfikacja i rodzaje zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie
T-W-6Polityka bezpieczeństwa informacji i ochrony danych
T-W-7Audyt bezpieczeństwa informacji - analiza przypadków
Metody nauczaniaM-2Metoda praktyczna /analiza przypadków
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena pisemnej pracy zaliczeniowej studenta
2,0Nieprzystąpienie do zaliczenia, brak znajomości podstawowych pojęć.