Wydział Ekonomiczny - Zarządzanie (S1)

Sylabus przedmiotu Szkolenie BHP:

Kierunek studiów Zarządzanie
Tytuł zawodowy absolwenta licencjat
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Szkolenie BHP
Jednostka prowadząca Katedra Nieruchomości
Nauczyciel odpowiedzialny Monika Śpiewak-Szyjka <monika.spiewak-szyjka@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Teodor Skotarczak <Teodor.Skotarczak@zut.edu.pl>

W-1Obowiązek uczestnictwa w szkoleniu wynika z faktu rozpoczęcia studiów w uczelni (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia Dz.U. 2018 poz. 2090).

C-1Zgodnie z rozporządzeniem, uczestnik powinien uzyskać wiedzę z zakresu wybranych zagadnień prawnych, informacji o zagrożeniach dla życia i zdrowia, ochronie przed nimi oraz postępowaniu w przypadku wystąpienia tych zagrożeń, w tym udzielania pierwszej pomocy.
C-2Uwrażliwienie studentów na czynniki niebezpieczne oraz wynikające z nich ryzyko dla zdrowia i życia.

T-W-1Czynniki niebezpieczne, uciążliwe i szkodliwe – przegląd i wybór przykładów zagrożeń dla zdrowia i życia mogących mieć miejsce w budynku WEk. oraz w odniesieniu do wybranych przykładów z życia codziennego i innych miejsc pracy. Profilaktyka zagrożeń.1
T-W-2Prezentacje multimedialne .PPS i .mpeg wskazujące na niebezpieczne zachowania oraz konieczność odpowiedzialnego podejścia do bezpieczeństwa pracy.1
T-W-3Podstawowe pojęcia związane z ryzykiem w miejscu pracy. Układ: zagrożenie – wypadek – szkoda – awaria systemu.1
T-W-4Podstawowe zagadnienia z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej w nagłych stanach zagrożenia życia i zdrowia.1
T-W-5Podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zasady postępowania na wypadek pożaru.1

A-W-1uczestnictwo w zajęciach5

M-1Metody podające: objaśnienie, pogadanka, opis.
M-3Metody eksponujące: filmy, zdjęcia.

S-1Ocena formująca: Podawanie własnych przykładów dla przedstawianych czynników uciążliwych, szkodliwych lub niebezpiecznych, a także zagrożeń związanych z prezentowanymi zdjęciami - pozwala na bieżącą ocenę zaangażowania i zrozumienia treści przez studenta.

Z_1A_F2_W01
Z_1A_W11, Z_1A_W15C-3, C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1, M-3, M-2S-2, S-1

Z_1A_F2_U01
Z_1A_U07, Z_1A_U21C-3, C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1, M-3, M-2S-2, S-1

Z_1A_F2_K01
Z_1A_K08C-3, C-2, C-1T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-1, M-3, M-2S-2, S-1

Z_1A_F2_W01
2,0Brak uczestnictwa w obowiązkowym szkoleniu. Brak odpowiedzi lub odpowiedź błędna.
3,0Zaliczenie szkolenia bez oceny. Na podstawie poprawnie sformułowanej wypowiedzi ustnej z zakresu przedmiotu oraz aktywności i obecności na szkoleniu.
3,5Zaliczenie szkolenia bez oceny. Na podstawie poprawnie sformułowanej wypowiedzi ustnej z zakresu przedmiotu oraz aktywności i obecności na szkoleniu.
4,0Zaliczenie szkolenia bez oceny. Na podstawie poprawnie sformułowanej wypowiedzi ustnej z zakresu przedmiotu oraz aktywności i obecności na szkoleniu.
4,5Zaliczenie szkolenia bez oceny. Na podstawie poprawnie sformułowanej wypowiedzi ustnej z zakresu przedmiotu oraz aktywności i obecności na szkoleniu.
5,0Zaliczenie szkolenia bez oceny. Na podstawie poprawnie sformułowanej wypowiedzi ustnej z zakresu przedmiotu oraz aktywności i obecności na szkoleniu.

Z_1A_F2_U01

Z_1A_F2_K01

1. Bogdan Rączkowski, BHP w praktyce, ODDK - Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk, 2020
  2. Rączkowski B, Szkolenie wstępne BHP - instruktaż ogólny, ODDK, Gdańsk, 2016

1. Żolyński J., Praca w warunkach stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika, ODDK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, Gdańsk, 2021

A-W-1uczestnictwo w zajęciach5
Zamierzone efekty uczenia sięZ_1A_F2_W01Posiada podstawową wiedzę w zakresie BHP niezbędną do właściwego kształtowania działania organizacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZ_1A_W11Zna istotę funkcjonowania organizacji oraz identyfikuje prawidłowości:, instrumenty i zasady zarządzania
Z_1A_W15Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości wykorzystując wiedzę z zakresu zarządzania i ekonomii
Cel przedmiotuC-3Przekazanie podstawowych informacji w zakresie radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu czy życiu.
Treści programoweT-W-5Podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zasady postępowania na wypadek pożaru.
M-2Metody aktywizujące: metoda przypadków, metoda sytuacyjna, mini-dyskusja.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Krótka, wolna wypowiedź na dowolny temat z zakresu szkolenia. Pozwala ocenić poziom zrozumienia treści, dokonać szybkiej powtórki oraz zweryfikować poprawność zrozumienia.
Zamierzone efekty uczenia sięZ_1A_F2_U01Umiejętność zadbania o bezpieczeństwo i higienę pracy zarówno swoją jak i innych osób.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZ_1A_U07Potrafi wyjaśniać, przewidywać i wpływać na zachowania ludzi w organizacji
Z_1A_U21Posiada umiejętność uczenia się przez całe życie doskonaląc nabytą wiedzę i umiejętności
M-2Metody aktywizujące: metoda przypadków, metoda sytuacyjna, mini-dyskusja.
Zamierzone efekty uczenia sięZ_1A_F2_K01W ciągu życia zawodowego istnieje obowiązek ustawowy (Kodeks Pracy) uczestnictwa w szkoleniach okresowych bądź ich prowadzenia. Odpowiedzialność za pracę swoją i innych w kontekście bezpieczeństwa i kształtowania higienicznych warunków pracy (i nauki).
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZ_1A_K08Podejmowania odpowiedzialności za swoje zadania oraz zespołu, którym kieruje