Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S2)

Sylabus przedmiotu Leki pochodzenia naturalnego:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Leki pochodzenia naturalnego
Specjalność Technologia organiczna leków, kosmetyków i środków pomocniczych
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Materiałów Katalitycznych i Sorpcyjnych
Nauczyciel odpowiedzialny Agnieszka Wróblewska <Agnieszka.Wroblewska@zut.edu.pl>

W-1wiedza z zakresu chemii organicznej
W-2wiedza z zakresu biochemii i związków biologicznie aktywnych

T-W-1Historia rozwoju fitoterapii. Podstawy medycyny Chin, Japonii i Indii. Podstawy homeopatii.3
T-W-2Definicja leku roślinnego. Surowce zielarskie. Nazewnictwo ziół. Postacie leków ziołowych. Wymagania stawiane produktom leczniczym pochodzenia roślinnego.3
T-W-3Substancje pierwotne i ich działanie lecznicze (węglowodany, tłuszcze, aminokwasy, białka, peptydy, organiczne kwasy roślinne).2
T-W-4Substancje wtórne i ich działanie lecznicze (alkaloidy, glikozydy, flawonoidy, antocyjany, lignany, garbniki, kumaryny, fenole, terpeny, steroidy, irydoidy, chinony, witaminy, antybiotyki). Metoda półsyntezy w syntezie leków z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego.5
T-W-5Trujące związki chemiczne stworzone przez naturę.1
T-W-6Zaliczenie pisemne.1

A-W-1uczestnictwo w wykładach15
A-W-2przygotowanie do zaliczenia10
A-W-3konsultacje z prowadzącym3
A-W-4zapoznanie się z literaturą przedmiotu2

M-1Wykład informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne

TCH_2A_D03-09_W01
TCH_2A_W01C-1, C-2T-W-1, T-W-3, T-W-4, T-W-2, T-W-5M-1S-1
TCH_2A_D03-09_W04
TCH_2A_W04C-2, C-1T-W-4, T-W-1, T-W-2, T-W-5, T-W-3M-1S-1

TCH_2A_D03-09_W01
3,0Student potrafi wymienić główne grupy związków należących do surowców pierwotnych i wtórnych, dla 2 grup surowców pierwotnych i 6 grupy surowców wtórnych potrafi wymienić po jednym przykład związku, opisać jego budowę, działanie farmakologiczne i zastosowania w medycynie, potrafi wymienić surowce zielarskie stosowane do produkcji leków roślinnych, potrafi wymienić główne metody pozyskiwania związków pochodzenia naturalnego z materiału roślinnego i scharakteryzować szczegółowo jedną taką metodę, potrafi wymienić główne postacie leków ziołowych i scharakteryzować szczegółowo 3 z nich oraz potrafi podać 2 przykłady surowców pochodzenia naturalnego zawierających trujące związki i opisać działanie tych związków na organizm ludzki.
TCH_2A_D03-09_W04
3,0Student potrafi wymienić najnowsze trendy w pozyskiwaniu związków pochodzenia naturalnego i ich stosowaniu w charakterze substancji aktywnych leków oraz opisać nowe zastosowania w medycynie dla 6 wybranych związków pochodzenia naturalnego.

1. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gerczak, J. Niedworak, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa, 2014
  2. B.C. Lippold, Ch. Miller-Goymann, R. Schubert, Technologia postaci leku z elementami biofarmacji, MedPharm Polska, Wrocław, 2012
  3. S. Janicki, A. Fiebig, M. Sznitowska, Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, Warszawa, 2014
  4. S. Kohlmunzer, Farmakognozja, PZWL, Warszawa, 2017
  5. A. Kołodziejczyk, Naturalne związki organiczne, PWN, Warszawa, 2013
  6. J. Timbrell, Paradoks trucizn. Substancje chemiczne przyjazne i wrogie, WNT, Warszawa, 2008

T-W-5Trujące związki chemiczne stworzone przez naturę.1
T-W-6Zaliczenie pisemne.1

A-W-1uczestnictwo w wykładach15
A-W-2przygotowanie do zaliczenia10
A-W-3konsultacje z prowadzącym3
A-W-4zapoznanie się z literaturą przedmiotu2
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_2A_D03-09_W01Student rozpoznaje i charakteryzuje związki pochodzenia naturalnego, definiuje i charakteryzuje surowce stosowane do otrzymywania leków roślinnych, wymienia i charakteryzuje główne postacie leków ziołowych oraz wymienia przykłady trujących związków pochodzenia naturalnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_2A_W01Absolwent posiada pogłębioną wiedzę w zakresie procesów chemicznych, obejmującą odpowiedni dobór materiałów, surowców, metod, technik, aparatury i urządzeń do realizacji procesów chemicznych/biochemicznych oraz metod charakteryzowania surowców i otrzymanych produktów
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z surowcami stosowanymi do otrzymywania leków roślinnych i postaciami leków roślinnych.
Treści programoweT-W-1Historia rozwoju fitoterapii. Podstawy medycyny Chin, Japonii i Indii. Podstawy homeopatii.
T-W-5Trujące związki chemiczne stworzone przez naturę.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięTCH_2A_D03-09_W04Student zna i charakteryzuje najnowsze trendy w produkcji leków pochodzenia naturalnego oraz opisuje nowe zastosowania leków roślinnych w medycynie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_2A_W04Absolwent posiada pogłębioną wiedzę o najnowszych technologiach chemicznych i materiałowych, zna aktualne trendy rozwoju technologii chemicznej i możliwości jej zastosowania w wybranych obszarach nauki i techniki
Cel przedmiotuC-2Zapoznanie studenta ze związkami pochodzenia naturalnego i ich działaniem farmakologicznym.
Treści programoweT-W-4Substancje wtórne i ich działanie lecznicze (alkaloidy, glikozydy, flawonoidy, antocyjany, lignany, garbniki, kumaryny, fenole, terpeny, steroidy, irydoidy, chinony, witaminy, antybiotyki). Metoda półsyntezy w syntezie leków z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego.
T-W-5Trujące związki chemiczne stworzone przez naturę.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne