Wydział Techniki Morskiej i Transportu - Transport (S2)

Sylabus przedmiotu Wybrane działy matematyki stosowanej:

Kierunek studiów Transport
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Wybrane działy matematyki stosowanej
Jednostka prowadząca Katedra Mechaniki Konstrukcji
Nauczyciel odpowiedzialny Ryszard Buczkowski <Ryszard.Buczkowski@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA1 15 1,00,41zaliczenie

W-1Podstawy algebry i analizy matematycznej.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Rozwiązywanie zadań tematycznie odpowiadających aktualnemu wykładowi.13
T-A-2Kolokwium 1.1
T-A-3Kolokwium 2.1
T-W-1Zastosowania algebry liniowej w modelowaniu obiektów rzeczywistych. Przestrzenie wektorowe, operatory liniowe.4
T-W-2Przestrzenie metryczne, miary odległości niemetryczne, analiza klastrowa zbiorów.4
T-W-3Elementy matematyki dyskretnej - techniki zliczania, metody dwymianowe, zasada Dirichleta.3
T-W-4Podstawy teorii grafów, grafy skierowane, z wagami, minimalne drzewa rozpinające.3
T-W-5Zaliczenie pisemne.1

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Praca własna studenta.10
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Praca własna studenta.10

M-1Wykład informacyjny.
M-2Ćwiczenia przedmiotowe.

S-1Ocena formująca: Dwa kolkwia pisemne podczas ćwiczeń.
S-2Ocena formująca: Ocena aktywności studenta podczas ćwiczeń.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne wykładów.

TR_2A_B01_W01
TR_2A_W01C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2, T-W-4M-1S-3

TR_2A_B01_U01
TR_2A_U10, TR_2A_U16C-1T-A-1M-2S-1, S-2

TR_2A_B01_W01
2,0Student nie zna podstawowych pojęć.
3,0Student rozumie pojęcia i rozwiązuje problemy o podstawowym stopniu trudności.
3,5Student rozumie pojęcia i rozwiązuje problemy o średnim stopniu trudności.
4,0Student rozumie pojęcia i rozwiązuje problemy o zawansowanym stopniu trudności.

TR_2A_B01_U01

1. Allen R.D.G., Ekonomia matematyczna, PWN, Warszawa, 1961
  2. Jefimow N.W., Rozendorn E.R., Algebra liniowa wraz z geometrią wielowymiarową, PWN, Warszawa, 1974
  3. Kryński H.E., Matematyka dla ekonomistów, PWN, Warszawa, 1971, 5
  4. Pawłowski O., Brewka M., Majewski W., Siatki czynności i ich analiza, Wydawnictwo Morskie, Gdynia, 1967
  5. Ross K.A., Wright C.R.B., Matematyka dyskretna, PWN, Warszawa, 2008, 5
  6. Sobczak W., Malina W., Metody selekcji i redukcji i informacji, WNT, Warszawa, 1985
  7. Trajdos-Wróbel T., Matematyka dla inżynierów, WNT, Warszawa, 1965
  8. Wowk C., Algebra liniowa w problemach i zadaniach, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin, 1993

1. Bertalanffy L., Ogólna teoria systemów, PWN, Warszawa, 1984
  2. Lem S., Summa technologiae, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin, 1984, 4

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-1Rozwiązywanie zadań tematycznie odpowiadających aktualnemu wykładowi.13
T-A-2Kolokwium 1.1
T-A-3Kolokwium 2.1

T-W-5Zaliczenie pisemne.1

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Praca własna studenta.10

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.15
A-W-2Praca własna studenta.10
Zamierzone efekty uczenia sięTR_2A_B01_W01Student posiada wiedzę na temat matematycznych metod przydatnych w modelowaniu i optymalizacji zjawisk rzeczywistych występujących w procesach transportu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTR_2A_W01ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie wybranych działów matematyki, niezbędną do opisu problemów transportowych
Cel przedmiotuC-1Przekazanie studentom wiedzy na temat matematycznych metod przydatnych w modelowaniu i optymalizacji zjawisk rzeczywistych. Rozwinięcie u studentów umiejętności rozwiązywania teoretycznych zadań z zakresu wprowadzonych metod.
Treści programoweT-W-1Zastosowania algebry liniowej w modelowaniu obiektów rzeczywistych. Przestrzenie wektorowe, operatory liniowe.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny.
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne wykładów.
5,0Student interpretuje i uogólnia problemy o średnim stopniu trudności.
Zamierzone efekty uczenia sięTR_2A_B01_U01Student potrafi dobrać właściwą metodę analityczną do postawionego zadania inżynierskiego, wykonać obliczenia i zinterpretować wyniki.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTR_2A_U10potrafi wykorzystać do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne, jak również formułować i testować hipotezy związane z problemami inżynierskimi i badawczymi
TR_2A_U16potrafi ocenić przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązania zadania inżynierskiego, charakterystycznego dla transportu, oraz wybrać i zastosować właściwą metodę i narzędzia dostrzegając ich ograniczenia
Treści programoweT-A-1Rozwiązywanie zadań tematycznie odpowiadających aktualnemu wykładowi.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia przedmiotowe.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Dwa kolkwia pisemne podczas ćwiczeń.
S-2Ocena formująca: Ocena aktywności studenta podczas ćwiczeń.