Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa - Mikrobiologia (S1)

Sylabus przedmiotu Techniki mikrobiologiczne:

Kierunek studiów Mikrobiologia
Przedmiot Techniki mikrobiologiczne
Jednostka prowadząca Katedra Mikrobiologii Stosowanej i Fizjologii Żywienia Człowieka
Nauczyciel odpowiedzialny Elżbieta Bogusławska-Wąs <Elzbieta.Boguslawska-Was@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Barbara Szymczak <Barbara.Szymczak@zut.edu.pl>

laboratoriaL1 45 4,01,00zaliczenie

W-1Posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu biologii i chemii.

laboratoria
T-L-1Organizacja pracy w laboratorium mikrobiologicznym. Zasady BHP, przygotowanie szkła laboratoryjnego, podstawowy sprzęt.3
T-L-2Techniki sterylizacji.4
T-L-3Techniki przygotowania podłoży mikrobiologicznych.3
T-L-4Techniki hodowli drobnoustrojów tlenowych.5
T-L-5Technniki hodowli drobnoustrojów beztlenowych.4
T-L-6Próbkobranie - techniki pobierania i przygotowania próbek do badań mikrobiologicznych.3
T-L-7Kalibracja pipet automatycznych.3
T-L-8Techniki oznaczania mikroorganizmów w środowisku - metody płytkowe5
T-L-9Techniki oznaczania mikroorganizmów w środowisku - metody NPL, miano.5
T-L-10Kontrola jakości podłoży mikrobiologicznych. Dobór szczepów kontrolnych.7
T-L-11Techniki przechowywania szczepów bakteryjnych. Kolekcje szczepów wzorcowych.3

laboratoria
A-L-1uczestnictwo w zajęciach45
A-L-2Studiowanie literatury45
A-L-3Przygotawanie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych16
A-L-4Konsultacje z prowadzącym zajęcia5
A-L-5Przygotowanie do zaliczenia ćwiczeń.8

M-1ćwiczenia laboratoryjne

S-1Ocena formująca: odpowiedź ustna sprawdzająca przygotowanie do zajęć
S-2Ocena formująca: kolokwium pisemne

MS_1A_C2_W01
MS_1A_W04, MS_1A_W12C-1T-L-2, T-L-6, T-L-4, T-L-3, T-L-11, T-L-8, T-L-5, T-L-1M-1S-1, S-2

MS_1A_C2_U01
MS_1A_U02C-1T-L-2, T-L-6, T-L-4, T-L-3, T-L-11, T-L-8, T-L-5, T-L-1M-1S-2, S-3

MS_1A_C2_K01
MS_1A_K01C-1T-L-2, T-L-6, T-L-4, T-L-3, T-L-11, T-L-8, T-L-5, T-L-1M-1S-2, S-3

MS_1A_C2_W01
3,0Student zna i rozumie metody mikrobiologiczne wykorzystywane do izolacji mikroorganizmów (ich wady i zalety) w stopniu dostatecznym.

MS_1A_C2_U01
3,0Student potrafi wykonywać doswiadczenia, stosując określone techniki mikrobiologiczne w stopniu dostatecznym.

MS_1A_C2_K01
3,0Jest gotów do zastosowania poznanych technik mikrobiologicznych i popularyzacji zdobytej wiedzy w stopniu dostatecznym.

1. Buczek J., Buczek K., Zarys mikrobiologii ogólnej, Białystok, Lublin, 2000
  2. Burbianka M., Pliszka A., Mikrobiologia żywności, PZWL, 1983
  3. Duszkiewicz-Reinhard W., Teoria i ćwiczenia z mikrobiologii ogólnej i technicznej, SGGW, Warszawa, 2000
  4. Różalski A., Ćwiczenia z mikrobiologii ogólnej, wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, 1996

1. Journal of Microbiology
  2. Schlegel H.G., Mikrobiologia ogólna, PWN, Warszawa, 2008, 2

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Techniki sterylizacji.4
T-L-3Techniki przygotowania podłoży mikrobiologicznych.3
T-L-4Techniki hodowli drobnoustrojów tlenowych.5
T-L-5Technniki hodowli drobnoustrojów beztlenowych.4
T-L-7Kalibracja pipet automatycznych.3
T-L-8Techniki oznaczania mikroorganizmów w środowisku - metody płytkowe5
T-L-9Techniki oznaczania mikroorganizmów w środowisku - metody NPL, miano.5
T-L-10Kontrola jakości podłoży mikrobiologicznych. Dobór szczepów kontrolnych.7

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1uczestnictwo w zajęciach45
A-L-2Studiowanie literatury45
A-L-3Przygotawanie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych16
A-L-4Konsultacje z prowadzącym zajęcia5
A-L-5Przygotowanie do zaliczenia ćwiczeń.8
Zamierzone efekty uczenia sięMS_1A_C2_W01Student zna i rozumie w stopniu zaawansowanym metody mikrobiologiczne wykorzystywane do izolacji mikroorganizmów, ich wady i zalety.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMS_1A_W04Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zagadnienia z zakresu nomenklatury, podstawowych definicji i budowy składników żywności oraz wzajemne związki i przemiany wynikające z oddziaływań między nimi.
MS_1A_W12Zna i rozumie w stopniu zaawansowanym zagadnienia z zakresu organizacji, wyposażenia oraz metod pracy i bezpieczeństwa laboratoriów badawczych i diagnostycznych w szczególności laboratoriów mikrobiologicznych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z klasycznymi i nowoczesnymi metodami izolacji mikroorganizmów oraz z możliwościami wykorzystania różnych technik mikrobiologicznych.
Metody nauczaniaM-1ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: odpowiedź ustna sprawdzająca przygotowanie do zajęć
S-2Ocena formująca: kolokwium pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięMS_1A_C2_U01Student potrafi: ocenić przydatność okreslonej techniki mikrobiologicznej do wybranego doświadczenia, wykonywać pod kierunkiem prowadzacego proste testy, interpretacji i wyciagania wniosków, posługiwać się naukową terminologią mikrobiologiczną dotyczącą technik mikrobiologicznych,
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMS_1A_U02Potrafi posługiwać się poprawną terminologią biologiczną, chemiczną i fizyczną, potrafi dobrać właściwe procedury i metody badawcze.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: kolokwium pisemne
S-3Ocena formująca: praktyczne zaliczenie ćwiczeń
Zamierzone efekty uczenia sięMS_1A_C2_K01Student jest gotowy do wykorzystywania różnych technik mikrobiologicznych umożliwiających izolację i identyfikacje mikroorganizmów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMS_1A_K01Jest gotów do dokształcania się i konieczności podnoszenia kompetencji zawodowych. Jest gotów wyznaczyć kierunki własnego rozwoju i kształcenia.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: kolokwium pisemne