Wydział Informatyki - Informatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Przetwarzanie dźwięku:

Kierunek studiów Informatyka
Przedmiot Przetwarzanie dźwięku
Specjalność Inżynieria komputerowa
Jednostka prowadząca Katedra Architektury Komputerów i Telekomunikacji
Nauczyciel odpowiedzialny Tomasz Mąka <Tomasz.Maka@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Mirosław Łazoryszczak <Miroslaw.Lazoryszczak@zut.edu.pl>

laboratoriaL6 30 2,00,50zaliczenie

W-1Algebra liniowa
W-2Matematyka stosowana ze statystyką 2
W-3Programowanie 2

C-2Zdobycie wiedzy o powstawaniu dźwięku, jego przetwarzaniu oraz technikach wyodrębniania i osadzania informacji w danych akustycznych.
C-3Umiejętność wykorzystywania języków programowania i dedykowanych bibliotek oraz komponentów do analizy i przetwarzania danych dźwiękowych.

laboratoria
T-L-1Implementacja programu do wczytywania i zapisywaniu danych z/do plików dźwiękowych w wybranym języku programowania.2
T-L-2Ilustracja procesu konwersji analogowo-cyfrowej i jego interpretacja w dziedzinie częstotliwości.4
T-L-3Wyznaczanie reprezentacji sygnałów w dziedzinie czasu i częstotliwości. Obliczanie parametrów charakterystycznych wybranych reprezentacji.4
T-L-4Projektowanie filtrów cyfrowych do zastosowań akustycznych6
T-L-5Wyznaczanie współczynników predykcji liniowej i ich zastosowanie w procesie kodowania4
T-L-6Badanie cech okresowości sygnałów akustycznych i estymacja częstotliwości podstawowej.4
T-L-7Zastosowanie filtrów formantowych do syntezy samogłosek.6

I_1A_U03C-1, C-2, C-3T-L-1, T-L-4M-3, M-2S-1, S-2

I_1A_D01.07.2_W01
Zdobycie wiedzy z zakresu przetwarzania sygnałów akustycznych
2,0Brak podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
3,0Student zna podstawowe pojecia, definicje i parametry fizyczne dźwięku. Ma podstawową wiedzę na temat technik przetwarzania dźwięku.
3,5Zna istniejące rozwiązania programowe umożliwiające tworzenie systemów przetwarzania dźwięku.
4,0Potrafi zaimplementować programowo i porównać systemy przetwarzania dźwięku..
4,5Potrafi dokonac wyboru technik i mechanizmów przetwarzania dźwięku pod konkretne zastosowanie.
5,0Ocenia potencjalną skutecznosc algorytmów i rozwiązań w zadanym problemie przetwarzania dźwięku i wykazuje się dodatkową wiedzą pozyskaną z literatury.

I_1A_D01.07.2_U01
2,0Brak podstawowych umiejętności z zakresu przedmiotu.
3,0Umie skorzystać z podstawowych środków technicznych (sprzętu oraz bibliotek programistycznych) do realizacji określonych wymogów w realizacji systemów analizy i przetwarzania dźwięku.
3,5Operuje pojęciami, definicjami i parametrami fizycznymi dźwięku oraz mechanizmami ich analizy i przetwarzania.
4,0Potrafi napisać aplikację korzystającą z wybranych komponentów do analizy i przetwarzania sygnałów akustycznych.
4,5Potrafi napisać aplikację z wykorzystaniem gotowych komponentów i własnych implementacji wybranych algorytmów.
5,0Umie porównać różne technologie analizy i przetwarzania sygnałów akustycznych i wykazuje się umiejętnościami pozyskanymi z literatury.

1. Udo Zolzer, Digital Audio Signal Processing, John Wiley & Sons, 2008, 2
  2. Tae Hong Park, Introduction to Digital Signal Processing - Computer Musically Speaking, World Scientific, 2010
  3. Ivan Tashev, Sound Capture and Processing, John Wiley & Sons, 2009
  4. F. Alton Everest, Master Handbook of Acoustics, McGraw-Hill, 2001, 4

1. Thomas F. Quatieri, Discrete-Time Speech Signal Processing - Principles and Practice, Prentice Hall, 2001

Treści programowe - laboratoria

A-W-3Studia literaturowe8
A-W-4Konsultacje2
A-W-5Udział w zaliczeniu2
Zamierzone efekty uczenia sięI_1A_D01.07.2_W01Zdobycie wiedzy z zakresu przetwarzania sygnałów akustycznych
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_1A_W03Posiada poszerzoną wiedzę w zakresie metod przechowywania, przetwarzania, przesyłania i analizy danych oraz modelowania systemów umożliwiającą rozwiązywanie rzeczywistych problemów obliczeniowych.
Cel przedmiotuC-1Poznanie mechanizmów analizy, przetwarzania oraz ekstrakcji informacji z sygnałów akustycznych.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie do akustyki, fizyczne właściwości dźwięku
T-W-3Techniki akwizycji sygnałów akustycznych
T-W-2Mechanizmy funkcjonowania słuchu
T-W-6Filtracja cyfrowa
T-W-9Wytwarzanie i percepcja sygnału mowy
T-W-8Predykcja liniowa i jej własności w procesie analizy dźwięku
T-W-10Techniki estymacji wysokości dźwięku
Metody nauczaniaM-1Wykłady: informacyjne, problemowe i konwersatoryjne
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Sprawdzenie wiedzy teoretycznej
2,0Brak podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
Zamierzone efekty uczenia sięI_1A_D01.07.2_U01Umie dobrac środki techniczne do zrealizowania określonych wymogów komunikacji oraz umie przeprowadzić ewaluację gotowego rozwiązania
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_1A_U03Potrafi pozyskiwać, przesyłać, przetwarzać dane, podsumowywać wyniki eksperymentów empirycznych, dokonywać interpretacji uzyskanych wyników i formułować wynikające z nich wnioski.
Treści programoweT-L-1Implementacja programu do wczytywania i zapisywaniu danych z/do plików dźwiękowych w wybranym języku programowania.
T-L-4Projektowanie filtrów cyfrowych do zastosowań akustycznych
Metody nauczaniaM-3Ćwiczenia laboratoryjne z użyciem komputera
M-2Dyskusja dydaktyczna
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Sprawdzenie sprawozdań z wykonanych zadań
S-2Ocena formująca: Ocena implementacji programowej
2,0Brak podstawowych umiejętności z zakresu przedmiotu.