Wydział Elektryczny - Automatyka i robotyka (S2)

Sylabus przedmiotu Bezpieczeństwo prac elektrycznych w przemyśle:

Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Bezpieczeństwo prac elektrycznych w przemyśle
Jednostka prowadząca Katedra Wysokich Napięć i Elektroenergetyki
Nauczyciel odpowiedzialny Andrzej Mrozik <Andrzej.Mrozik@zut.edu.pl>

W-1Ogólna wiedza nt. problematyki bezpieczeństwa wykonywania prac elektrycznych w aspekcie narażeń zdrowia i bezpiecznych warunków pracy urządzeń i instalacji elektrycznych.

T-W-1Przepisy (ustawy, rozporządzenia, normy) dotyczące bezpieczeństwa prowadzenia prac elektrycznych.2
T-W-2Zagrożenia i narażenia bezpieczeństwa i higieny prac elektrycznych.2
T-W-3Ochrona przeciwpożarowa i przeciwporażeniowa. Instytucje upoważnione do wydawania i kontroli przepisów bhp.2
T-W-4Skutki przepływu prądu przez organizm ludzki - procedury ratowania osób porażonych (pomoc przedlekarska).3
T-W-5Określanie i kwantyfikacja ryzyka bhp. Oznakowanie CE, HAR i B.2
T-W-6Organizowanie prac elektrycznych - wymagania kwalifikacyjne pracowników. Środki ochrony osobistej i zbiorowej.3
T-W-7Obowiązki bhp przedsiębiorstwa i pracownika. Zaliczenie wykładów.1

A-W-1Przygotowanie się do sprawdzianu pisemnego. Ocena bieżącej aktywności studenta na zajęciach.10
A-W-2Obecność na zajęciach15

M-1Wykład informacyjny i problemowy

AR_2A_O01_U01
AR_2A_U21C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-7M-1S-1

AR_2A_O01_U01
2,0Student uzyskał ocenę 2.0 niedostateczną
3,0Student uzyskał średnią ocen z zaliczenia i aktywności miedzy 3,00 a 3,24 (zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku)
3,5Student uzyskał średnią ocen z zaliczenia i aktywności miedzy 3,25 a 3,74 (zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku)
4,0Student uzyskał średnią ocen z zaliczenia i aktywności miedzy 3,75 a 4,24 (zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku)
4,5Student uzyskał średnią ocen z zaliczenia i aktywności miedzy 4,25 a 4,74 (zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku)
5,0Student uzyskał średnią ocen z zaliczenia i aktywności równą lub wyższą niż 4,75 (zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku)

1. Ustawy, rozporządzenia i normy dotyczące problematyki bhp, wg wskazówek wykładowcy, 2012

1. Markiewicz H., Bezpieczeństwo w elektroenergetyce, WNT, Warszawa, 1999, Pierwsze
  2. Uczciwek T., Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz Ochrona Przeciwpożarowa w Elektroenergetyce, COSiW SEP, Warszawa, 2003, I

T-W-2Zagrożenia i narażenia bezpieczeństwa i higieny prac elektrycznych.2
T-W-5Określanie i kwantyfikacja ryzyka bhp. Oznakowanie CE, HAR i B.2
T-W-7Obowiązki bhp przedsiębiorstwa i pracownika. Zaliczenie wykładów.1

A-W-2Obecność na zajęciach15
Zamierzone efekty uczenia sięAR_2A_O01_U01Student potrafi przygotować, wykonywać i prowadzić prace elektryczne zgodnie z zasadami bhp i instrukcjami stanowiskowymi pracy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAR_2A_U21Stosuje zasady BHP.
Cel przedmiotuC-1Nabycie umiejętności stosowania i zrozumienia przepisów bhp w kontekcie wykonywania prac elektrycznych, zapoznanie studentów z wymaganiami szczegółowymi najważniejszych dokumentów prawnych z dziedziny bhp.
Treści programoweT-W-1Przepisy (ustawy, rozporządzenia, normy) dotyczące bezpieczeństwa prowadzenia prac elektrycznych.
T-W-2Zagrożenia i narażenia bezpieczeństwa i higieny prac elektrycznych.
T-W-5Określanie i kwantyfikacja ryzyka bhp. Oznakowanie CE, HAR i B.
T-W-7Obowiązki bhp przedsiębiorstwa i pracownika. Zaliczenie wykładów.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny i problemowy
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Sprawdzian pisemny oraz ocena bieżącej aktywności studentów na wykładzie
2,0Student uzyskał ocenę 2.0 niedostateczną