Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska - Budownictwo - inżynier europejski (S1)

Sylabus przedmiotu PHS - Wybrane zagadnienia etyki i filozofii:

Kierunek studiów Budownictwo - inżynier europejski
Przedmiot PHS - Wybrane zagadnienia etyki i filozofii
Jednostka prowadząca Katedra Sztuk Wizualnych
Nauczyciel odpowiedzialny Joanna Szczepanik <jszczepanik@zut.edu.pl>

W-1Umiejętność myślenia analityczno-syntetycznego, umiejętność poprawnego logicznie formułowania wypowiedzi.

T-W-1Wprowadzenie do filozofii politycznej i etyki w świecie współczesnym2
T-W-2Oświecenie i filozofia w służbie rewolucji. Demokracja.4
T-W-3Socjalizm, "społeczeństwo spektaklu" Guya Deborda i nowa lewica lat 60. XX wieku.6
T-W-4Nacjonalizm. Studium przypadku: Republika Południowej Afryki i apartheid.4
T-W-5Wybrane przykłady współczesnych relacji etyki i polityki: Chiny - od Konfucjusza, poprzez ideologiczny komunizm do monopartyjnego państwowego kapitalizmu; Meksyk - system kastowy; Korea Północna - "kimizm" w zderzeniu z europejską awangardą artystyczną (Laibach w Korei); Konflikt Izraelsko-Palestyński; Arabska Wiosna;14

A-W-1Udział w zajęciach30
A-W-2Praca własna26
A-W-3Zaliczenie2
A-W-4Konsultacje2

M-1wykład problemowy

S-1Ocena podsumowująca: Kol0kwium podsumowujące

BIE_1A_A/01-c_W01
BIE_1A_W25C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

BIE_1A_A/01-c_U01
BIE_1A_U25C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

BIE_1A_A/01-c_K01
BIE_1A_K07C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1

BIE_1A_A/01-c_W01
3,0Student jest w stanie rozpoznawać podstawowe fakty z zakresu filozofii politycznej.

BIE_1A_A/01-c_U01
3,0Student interpretuje podstawowe fakty dotyczące zjawisk z zakresu flozofii politycznej oraz analizuje relacje pomiędzy etyką a organizacją społeczeństw współczesnych w ich różnorodności historycznej, geograficznej i kulturowej.

BIE_1A_A/01-c_K01
3,0Student jest otwarty na interpretację relacji organizacji społeczeństw współczesnych i etyki.

1. Will Kymlicka, Współczesna filozofia polityczna, ZNAK, Warszawa, 1998
  2. Jerzy Szacki, Historia myśli socjologicznej, PWN, Kraków, 2006
  3. Joanna Szczepanik, Laibach gra z Koreą. Wielowątkowośc relacji sztuki i polityki na przykładzie jednego wydarzenia, Wydawnictwo Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, 2019, w publikacji pokonferencyjnej "Kultury w ruchu. Migracje, Transfery, Epistemologie."

1. Magdalena Środa, Etyka dla myślących, Czarna Owca, Warszawa, 2010
  2. Karl Popper, W poszukiwaniu lepszego świata. Wykłady i rozprawy z trzydziestu lat, Książka i Wiedza, Warszawa, 1997

T-W-1Wprowadzenie do filozofii politycznej i etyki w świecie współczesnym2
T-W-2Oświecenie i filozofia w służbie rewolucji. Demokracja.4
T-W-4Nacjonalizm. Studium przypadku: Republika Południowej Afryki i apartheid.4

A-W-1Udział w zajęciach30
A-W-2Praca własna26
A-W-3Zaliczenie2
A-W-4Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięBIE_1A_A/01-c_W01Student posiada wiedzę z zakresu wybranych nurtów z zakresu filozofii politycznej, wskazuje zależności pomiędzy różnymi typami społeczeństw w relacji do dominujących standardów etycznych i kulturowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBIE_1A_W25Zna podstawową terminologię dotyczącą prawa, ekonomii, etyki, filozofii, socjologii, sztuki, wzornictwa i kultury
Cel przedmiotuC-1Celem zajęć jest przedstawienie studentom podstawowych problemów z zakresu etyki i filozofii politycznej oraz pobudzenie do refleksji na temat relacji humanistyki z rzeczywistością polityczno-społeczną w kontekście wybranych obszarów geograficznych i kulturowych.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie do filozofii politycznej i etyki w świecie współczesnym
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Kol0kwium podsumowujące
Zamierzone efekty uczenia sięBIE_1A_A/01-c_U01Student interpretuje idee w zakresie filozofii politycznej i etyki w perspektywie historii i współczesności i wykorzystuje zdobytą wiedzę w planowaniu rozwoju zawodowego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBIE_1A_U25Potrafi interpretować programy etyczne, socjologiczne, z zakresu prawa i ekonomii, a także analizować współczesne nurty kultury, filozofii, sztuki i wzornictwa
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Kol0kwium podsumowujące
Zamierzone efekty uczenia sięBIE_1A_A/01-c_K01Student ma świadomość relacji i zależności pomiędzy organizacją współczesnych społeczeństw a etyką. Wyraża oceny z pozycji otwartości na zagadnienia filozofii politycznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBIE_1A_K07Jest gotów do efektywnego komunikowania się i inicjowania działań w społeczeństwie, co pozwala mu odpowiedzialnie i świadomie uczestniczyć w wydarzeniach społecznych i kulturalnych