Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Kynologia (S1)

Sylabus przedmiotu Genetyka psów:

Kierunek studiów Kynologia
Profil praktyczny
Przedmiot Genetyka psów
Jednostka prowadząca Katedra Genetyki
Nauczyciel odpowiedzialny Arkadiusz Terman <Arkadiusz.Terman@zut.edu.pl>

laboratoriaL2 16 2,00,60zaliczenie

W-1Znajomość podstaw genetyki ogólnej oraz molekularnej

laboratoria
T-L-1Analiza pokrewieństwa i rodowodów w wybranych hodowlach psów rasowych4
T-L-2Wykorzystanie metod selekcyjnych pozwalających na wybór odpowiedniego zwierzęcia do dalszej hodowli2
T-L-3Izolacja kwasów nukleinowych pochodzących z różnych tkanek psów2
T-L-4Analiza i wybór do dalszych analiz markerów determinująchych podatność na określone cechy użytkowe oraz choroby u psów (np. nowotwory, umaszczenie, dysplazja)2
T-L-5Projektowanie starterów oraz wybór i optymalizacja metody laboratoryjnej2

Kn_1P_C06_K01
Kn_1P_K02C-2T-L-2, T-L-4, T-W-3, T-W-1M-2S-2

Kn_1P_C06_W01
3,0Student posiada podstawowa wiedze z genetyki psów oraz metod dziedziczenia.

Kn_1P_C06_U01
3,0Student wykonuje powierzone mu zadania wymagające dzielenia sie zdobytą wiedza z zakresu podstaw genetyki psów. Potrafi tylko ogólnie przeanalizowac wyniki badan.

Kn_1P_C06_K01
3,0Student ma świadomość zdobywania wiedzy, posiada zdolność do pobieżnego spojrzenia na analizowane zagadnienia.

1. Malcolm Willis, Poradnik dla hodowców psów. Genetyka w praktyce, PWRiL, 2013
  2. Kaleta T., Fiszdon K., Wybrane zagadnienia z genetyki i zachowania sie psów, SGGW, Warszawa, 2002
  3. Charon K., Świtoński M., Genetyka zwierząt, PWN, Warszawa, 2000

1. Jacke Isabell, Genetics: An introduction for dog breeders, Alpine Blue Ribbon Books, Richmond, TX, USA, 2002

Treści programowe - laboratoria

A-W-3Konsultacje z wykładowcą4
A-W-4Przygotowanie sie do zaliczenia wykładów4
A-W-5Zaliczenie2
Zamierzone efekty uczenia sięKn_1P_C06_W01Student posiada wiedzę z ogólnych zagadnień związanych z genetyką psów oraz metod dziedziczenia okreslonych cech fenotypowych psów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_W10Ma wiedzę na temat procesów molekularnych zachodzących na poziomie genomu, transkryptomu, proteomu i metabolomu oraz ich wpływu na kształtowanie fenotypu
Kn_1P_W04Zna zasadnicze mechanizmy dziedziczenia cech u zwierząt, w tym podstawy genetyki populacji
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z pojęciami z zakresu podstaw genetyki psów. Przedtawienie materiału dotyczącego powstawania chorób genetycznych oraz determinacji określonych cech psowatych.
Treści programoweT-W-1Genetyka mendlowska u psów
T-W-4Dziedziczenie cech użytkowych i psychicznych u psów
T-W-5Choroby genetyczne psów
T-W-6Dziedziczenie ubarwienia u psów
Metody nauczaniaM-1Metoda podająca - informacyjny wykład z wykorzystaniem metod multimedialnych
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Pisemny test
3,0Student posiada podstawowa wiedze z genetyki psów oraz metod dziedziczenia.
Zamierzone efekty uczenia sięKn_1P_C06_U01Student posiada umiejętności do wytypowania najwazniejszych z punktu widzenia hodowli cech fenotypowych psów. Potrafi wykorzystać metody analityczne do badania okreslonych markerów genetycznych psów oraz analizować uzyskane wyniki.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_U02W oparciu o powszechnie stosowane metody diagnostyki laboratoryjnej i molekularnej potrafi przeprowadzić podstawowe procedury analityczne, w tym także z zastosowaniem podstawowych narzędzi bioinformatycznych; interpretuje wyniki przeprowadzonych doświadczeń
Cel przedmiotuC-2Przedstawienie metod badawczych polegających na wykreowaniu poszczególnych markerów genetycznych wykorzystywanych w hodowli psów.
Treści programoweT-L-3Izolacja kwasów nukleinowych pochodzących z różnych tkanek psów
T-L-1Analiza pokrewieństwa i rodowodów w wybranych hodowlach psów rasowych
T-L-6Wykonanie analiz molekularnych oraz analiza uzyskanych wyników badań
T-L-5Projektowanie starterów oraz wybór i optymalizacja metody laboratoryjnej
Metody nauczaniaM-2Metoda praktyczna - ćwiczenia laboratoryjne i analityczne
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Analiza poprawności wykonania zadan laboratoryjnych
Zamierzone efekty uczenia sięKn_1P_C06_K01Student ma świadomość ciągłego pogłębiania wiedzy oraz potrafi kreować aktywną postawę, ma zdolność do kompleksowego spojrzenia na analizowane zagadnienia.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówKn_1P_K02Wykazuje gotowość do rzeczowej i merytorycznej dyskusji, umożliwiającej osiągnięcie wspólnego stanowiska
Treści programoweT-L-2Wykorzystanie metod selekcyjnych pozwalających na wybór odpowiedniego zwierzęcia do dalszej hodowli
T-W-3Metody wyboru zwierząt do hodowli
T-W-1Genetyka mendlowska u psów