Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Budowa i eksploatacja maszyn (N3)

Sylabus przedmiotu Statystyka matematyczna:

Kierunek studiów Budowa i eksploatacja maszyn
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów studia trzeciego stopnia
Przedmiot Statystyka matematyczna
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Mechanicznej
Nauczyciel odpowiedzialny Stefan Berczyński <Stefan.Berczynski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Krzysztof Chmielewski <Krzysztof.Chmielewski@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 5 0,50,50zaliczenie

W-1Matematyka i informatyka.

C-1Ukształtowanie umiejętności wyznaczania parametrów opisujących zmienne losowe.
C-2Ukształtowanie umiejętności formułowania i weryfikacji hipotez statystycznych.
C-3Ukształtowanie umiejętności określania zależności regresyjnych między zmiennymi na podstawie danych doświadczalnych.
C-4Nabycie umiejętności wykorzystania analizy wariancji do wnioskowania statystycznego.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Estymacja punktowa i przedziałowa. Weryfikacja hipotez statystycznych.1
T-A-2Regresja liniowa.1
T-A-3Regresja nieliniowa.1
T-A-4Analiza wariancji.2
T-W-1Zmienne losowe jedno i wielowymiarowe. Rozkłady prawdopodobieństwa i dystrybuanty. Rozkłady brzegowe i warunkowe, niezależność zmiennych losowych.2
T-W-2Momenty jedno i wielowymiarowej zmiennej losowej. Macierz kowariancji i korelacji.2
T-W-3Podstawowe wsłsności estymatorów. Metody uzyskiwania estymatorów.2
T-W-4Estymacja wartości oczekiwanej, wariancji, współczynnika korelacji. Estymacja przedziałowa.2
T-W-5Weryfikacja hipotez statystycznych. Konstruowanie testów statystycznych dla zadanych prawdopodobieństw błędów pierwszego i drugiego rodzaju. Moc testu.2
T-W-6Testy dotyczące parametrów rozkładu oraz porównania parametrów rozkładów w dwóch populacjach.2
T-W-7Testy nieparametryczne i testy zgodności.2
T-W-8Regresja wielowymiarowa liniowa. Estymacja współczynników, badanie istotności funkcji regresji i poszczególnych członów, ocena stopnia dopasowania.3
T-W-9Regresja nieliniowa.1
T-W-10Analiza wariancji. Klasyfikacja jednokrotna i dwukrotna.2

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach5
A-A-2Przygotowanie do ćwiczeń.10
A-A-3Wykonanie sprawozdań z ćwiczeń10
A-A-4Zaliczenie ćwiczeń.5
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.20
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia.30
A-W-3Udział w zaliczeniu2
A-W-4Udział w konsultacjach do wykładu.8

M-1Wykład: metioda podająca w postaci wykładu informacyjnego.
M-2Ćwiczenia: metoda praktyczna w postaci ćwiczeń komputerowych.

S-1Ocena formująca: Ocena osiągnięć słuchacza na podstawie sprawozdań z ćwiczeń.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie zajęć ćwiczeniowych w formie pracy pisemnej obejmujacej tematykę ćwiczeń.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne i ustne obejmujace zakres tematyczny wykładów i sprawdzajacy uzyskane efekty kształcenia.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
BiEM_3A_10_W01
BiEM_3-_W01, BiEM_3-_W02

BiEM_3A_10_U01
BiEM_3-_U01, BiEM_3-_U02

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

BiEM_3A_10_K01
BiEM_3-_K02, BiEM_3-_K04

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-1Estymacja punktowa i przedziałowa. Weryfikacja hipotez statystycznych.1
T-A-2Regresja liniowa.1
T-A-3Regresja nieliniowa.1
T-A-4Analiza wariancji.2

T-W-3Podstawowe wsłsności estymatorów. Metody uzyskiwania estymatorów.2
T-W-7Testy nieparametryczne i testy zgodności.2
T-W-9Regresja nieliniowa.1
T-W-10Analiza wariancji. Klasyfikacja jednokrotna i dwukrotna.2

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach5
A-A-2Przygotowanie do ćwiczeń.10
A-A-3Wykonanie sprawozdań z ćwiczeń10
A-A-4Zaliczenie ćwiczeń.5

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.20
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia.30
A-W-3Udział w zaliczeniu2
A-W-4Udział w konsultacjach do wykładu.8
Zamierzone efekty kształceniaBiEM_3A_10_W01Słuchacz potrafi scharakteryzować i opisać zmienne losowe. Objaśnić metody estymacji parametrów. Wytłumaczyć pojecie hipotezy statystycznej i zasady jej weryfikacji. Opisać sposoby szacowania zależności między zmiennymi losowymi.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBiEM_3-_W01Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie, o charakterze podstawowym w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn, obejmującej najnowsze osiągnięcia nauki.
BiEM_3-_W02Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie, o charakterze szczegółowym, odpowiadającą prowadzonym badaniom naukowym w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn, obejmującą najnowsze osiągnięcia nauki.
Zamierzone efekty kształceniaBiEM_3A_10_U01Słuchacz potrafi opracować i zinterpretowac wyniki badań doświadczalnych. Dobrać odpowiednie testy statystyczne do weryfikacji hipotez statystycznych i przeprowadzić ich weryfikację. Potrafi estymować zależność regresyjną liniową i nieliniową. Potrafi wykorzystać analizę wariancji do wnioskowania statystycznego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBiEM_3-_U01Nabywa umiejętności związane z metodyką i metodologią prowadzenia badań naukowych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn.
BiEM_3-_U02Nabywa umiejętności formułowania celów i tez naukowych, prowadzenia prac badawczych oraz interpretacji wyników badań naukowych w oparciu o istniejący stan wiedzy.
Zamierzone efekty kształceniaBiEM_3A_10_K01Ma świadomość potrzeby ciągłego dokształcania się w zakresie analizy danych doświadczalnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBiEM_3-_K02Uzyskuje kompetencje transformacji wyników badań naukowych na funkcjonowanie społeczeństwa.
BiEM_3-_K04Przejawia inicjatywę w poszukiwaniu nowych idei w badaniach naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych z zakresu dyscypliny Budowa i Eksploatacja Maszyn.