Wydział Budownictwa i Architektury - Melioracje wodne

Sylabus przedmiotu Podstawy produkcji rolniczej na terenach zmeliorowanych:

Kierunek studiów Melioracje wodne
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne, nauki techniczne
Przedmiot Podstawy produkcji rolniczej na terenach zmeliorowanych
Jednostka prowadząca Katedra Kształtowania Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Henryk Czyż <Henryk.Czyz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Teodor Kitczak <Teodor.Kitczak@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 8 1,00,50zaliczenie

W-1Podstawowa znajomość z zakresu botaniki i ekologii roślin.

C-1Poznanie podstawowych wymagań wodnych roślin uprawnych i łąkowych.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Zapoznanie się z budową morfologiczną i właściwościami biologicznymi wybranych gatunków roślin uprawnych i traw.8
T-W-1Wymagania wodne wybranych gatunków roslin uprawnych na użytkach rolnych.Wpływ warunków wodnych i glebowych na dobór gatunków uprawnych na gruntach ornych. Funkcje użytków zielonych w zależności od warunków wodnych siedliska i charakteru szaty roślinnej.Podstawowe technologie produkcji roślinnej na gruntach ornych. Techologie odnowy użytków zielonych po zabiegach meioracyjnych.12

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach8
A-A-2Praca własna12
A-A-3Konsultacje4
A-A-4Przygotowanie sie do zaliczenia6
A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Praca własna30
A-W-3Konsultacje12
A-W-4Przygotowanie się do zaliczenia6

M-1Podawcza

S-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne

MW_10A_SPMW-11_W01
MW_10-_W06C-1T-W-1, T-A-1M-1S-1

MW_10A_SPMW-11_U01
MW_10-_U07C-1T-W-1, T-A-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

MW_10A_SPMW-11_K01
MW_10-_K05C-1T-W-1, T-A-1M-1S-1

MW_10A_SPMW-11_W01
3,0Student potrafi uszeregować gatunki roślin według wymagań wodnych.

MW_10A_SPMW-11_U01
3,0Umie dobraś gatunki roslin do określonych warunków wodnych siedliska.

MW_10A_SPMW-11_K01
3,0Ma kompetencje oceny welacji pomiędzy działalnościa człowiek a zmianami wodnymi w środowisku.

1. Trybała M., Gospodarka wodna w rolnictwie, PWRiL, Warszawa, 2004

1. Rogalski M., Łąkarstwo, KURPISZ, Poznań, 2004
  2. Niewiadomski W., Podstawy agrotechniki, PWRiL, Warszawa, 1983

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach8
A-A-2Praca własna12
A-A-3Konsultacje4
A-A-4Przygotowanie sie do zaliczenia6

A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Praca własna30
A-W-3Konsultacje12
A-W-4Przygotowanie się do zaliczenia6
Zamierzone efekty kształceniaMW_10A_SPMW-11_W01Słuchacz nabywa wiedzy z zakresu wymagań wodnych wybranych gatunków roślin uprawnych na użytkach rolnych. Charakteryzuje w zależności od warunków wodnych dobór gatunków uprawnych na gruntach ornych oraz określa przydatność typów florystycznych użytków zielonych do różnego wykorzystania gospodarczego. Dysponuje podstawowymi technologiami produkcji ze szczególnym wykorzystaniem potencjału wodnego siedliska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMW_10-_W06Posiada wiedzę z zakresu wymagań wodnych wybranych gatunków roślin, potrafi określić przydatność typu florystycznego siedliska do gospodarczego wykorzystania
Cel przedmiotuC-1Poznanie podstawowych wymagań wodnych roślin uprawnych i łąkowych.
Treści programoweT-W-1Wymagania wodne wybranych gatunków roslin uprawnych na użytkach rolnych.Wpływ warunków wodnych i glebowych na dobór gatunków uprawnych na gruntach ornych. Funkcje użytków zielonych w zależności od warunków wodnych siedliska i charakteru szaty roślinnej.Podstawowe technologie produkcji roślinnej na gruntach ornych. Techologie odnowy użytków zielonych po zabiegach meioracyjnych.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne
3,0Student potrafi uszeregować gatunki roślin według wymagań wodnych.
Zamierzone efekty kształceniaMW_10A_SPMW-11_U01Potrafi interpretować warunki wodne siedliska na podstawie występujących gatunków roślin. Potrafi zagospodarować pod względem rolniczym obiekty zmeliorowane.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMW_10-_U07interpretuje warunki wodne siedlisk, potrafi zagospodarować obiekty zmeliorowane
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne
3,0Umie dobraś gatunki roslin do określonych warunków wodnych siedliska.
Zamierzone efekty kształceniaMW_10A_SPMW-11_K01Posiada świadomość konsekwencji zachodzących zależności między działalnością gospodarczą a ochrona środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMW_10-_K05jest świadomy zachodzących zmian w środowisku naturalnym w wyniku ingerencji człowieka