Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Biotechnologia (S3)

Sylabus przedmiotu Społeczna rola uczonego:

Kierunek studiów Biotechnologia
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Społeczna rola uczonego
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Zbigniew Zychowicz <Zbigniew.Zychowicz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>

seminariaS6 10 1,01,00zaliczenie

W-1Wiedza z zakresu filozofii, etyki i metodologii nauk.

seminaria
T-S-1Etyka jako dyscyplina wiedzy i moralność jako jej przedmiot – w tym główne stanowiska etyczne, moralność jako regulator stosunków międzyludzkich.2
T-S-2Główne płaszczyzny relacji o konotacji etycznej w uczelnianej pracy naukowej i dydaktycznej Etyczne aspekty relacji mistrz – uczeń, uczeń – mistrz. Pola konfliktu moralnego w tych relacjach – analizy przypadków.2
T-S-3Teoretyczna i praktyczna strona etosu. Odkrycie naukowe, twórczość w kontekście wartości moralnych i kryteriów kwalifikacyjnych.2
T-S-4Sens i bezsens zawodowych kodeksów etycznych.2
T-S-5W poszukiwaniu wartości etosu akademickiego: analiza wartości według propozycji zawartej w Akademickim Kodeksie Wartości przyjętym przez senat UJ (23.06.2003)2

seminaria
A-S-1uczestnictwo w zajęciach10
A-S-2Przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego.18
A-S-3Konsultacje2

M-1wykład konwersatoryjny
M-3wykład informacyjny

S-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w zajęciach.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena z zaliczenia.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
BCH_3-_3.11_W01
BCH_3-_W01C-1T-S-1, T-S-2, T-S-3, T-S-4, T-S-5M-1S-1, S-2

BCH_3-_3.11_U01
BCH_3-_U04, BCH_3-_U02C-1T-S-1, T-S-2, T-S-3, T-S-4, T-S-5M-1, M-2, M-3S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

BCH_3-_3.11_K01
BCH_3-_K05, BCH_3-_K03C-1T-S-1, T-S-2, T-S-3, T-S-4, T-S-5M-1, M-2S-1

BCH_3-_3.11_W01
3,0Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej

BCH_3-_3.11_U01
3,0Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu

BCH_3-_3.11_K01
3,0Przejawia podstawowe kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.

1. Wartości akademickie a jakość kształcenia i badań naukowych. Relacje pomiędzy aksjologicznym i proceduralnym podejściem do pracy akademickiej, projekt badawczy KBN: KBN 1 H01A 01728., 2011
  2. Akademicki kodeks wartości, przyjęty na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 25 czerwca 2003 r., 2003
  3. Dobre praktyki w szkołach wyższych, Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 2007

1. Andrzej Paszewski, Ludzie nauki w polityce, Nauka nr 3/2010, 2010
  2. Jan Hartman, Mistrzu gdzie jesteś, wykład przedstawiony podczas konferencji ''Wyprawka dla nauczyciela'' (zorganizowanej wspólnie przez ''Gazetę Wyborczą'' i Wydawnictwo OPERON), 2010

Treści programowe - seminaria

T-S-4Sens i bezsens zawodowych kodeksów etycznych.2

Formy aktywności - seminaria

A-S-1uczestnictwo w zajęciach10
A-S-2Przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego.18
A-S-3Konsultacje2
Zamierzone efekty kształceniaBCH_3-_3.11_W01Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBCH_3-_W01student wyjaśnia złożone zależności, procesy i mechanizmy będące przedmiotem badań biotechnologii rolniczej,
Cel przedmiotuC-1Po ukończeniu kursu doktorant będzie posiadał wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej oraz uzyska umiejętności uwzględniania zasad etosu nauczyciela akademickiego w życiu zawodowym.
Treści programoweT-S-1Etyka jako dyscyplina wiedzy i moralność jako jej przedmiot – w tym główne stanowiska etyczne, moralność jako regulator stosunków międzyludzkich.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena z zaliczenia.
Zamierzone efekty kształceniaBCH_3-_3.11_U01Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBCH_3-_U04doktorant interpretuje, analizuje i wyjaśnia wyniki badań własnych,
BCH_3-_U02doktorant potrafi dobrać właściwe metody badawcze przy planowaniu i realizacji badań,
M-3wykład informacyjny
S-2Ocena podsumowująca: Ocena z zaliczenia.
Zamierzone efekty kształceniaBCH_3-_3.11_K01W relacjach interpersonalnych wenątrzuczelnianych i zewnętrznych uwzględnia zasady etosu nauczyciela akademickiego, posiada kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyBCH_3-_K05planuje odpowiedzialnie swój dalszy rozwój naukowy
BCH_3-_K03potrafi upowszechniać wyniki badań naukowych i rozumie rolę nauki w dążeniu do wszechstronnego rozwoju społecznego,